Bulduğun Her Boşlukta Soru Çöz

“Bir önceki günden ne çalışacaklarını belirlemeliler. Hangi dersten, hangi konudan ne kadar soru çözeceklerini, hangi konuya çalışacaklarını bilmek zaman kazandırır ve istek uyandırır. Ayrıca, ne çalışacağını bilmeli insan.”Barış, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği (%30 İngilizce), Hazırlık
Sınava nasıl hazırlandın? Herhangi bir taktiğin var mıydı?

Sınava hazırlanırken tek altın kuralım vardı; “bulduğun her boşlukta soru çöz”.

Sınava hazırlanırken en büyük yardımcın neydi?
Sınav için en büyük motivasyon kaynağım hedefimdi. Yorulduğumda, pes etmeye kalktığımda hedefimi hatırladım ve bu benim için yeterliydi ama tabi ki çevremdeki insanlar da benim başaracağıma inanıyorlardı ve bu da bana yeterince destek oluyordu .
Şu an sınava hazırlanan öğrencilere ne tavsiye edersin?
1 – Öncelikle bir hedef belirlemeri gerekir, neden ve niçin çalıştığını bilmeli insan.
2 –Haftalık ve aylık program yapsınlar.
3- Bir önceki günden ne çalışacaklarını belirlemeliler. Hangi dersten, hangi konudan ne kadar soru çözeceklerini, hangi konuya çalışacaklarını bilmek zaman kazandırır ve istek uyandırır. Ayrıca, ne çalışacağını bilmeli insan.
4- Çözemedikleri soruları mutlaka çözdürmeleri lazım çünkü sınavı kazandıran en önemli unsurdur.
5- YGS için bol bol süre tutarak deneme çözmeliler.
6- Son olarak da ve aslında en önemli olan düzenli olmaları. Çünkü, neyi bilip nerde eksiği olduğunu düzen sayesinde rahatça anlayabilir ve ne çalışması gerektiğini de daha rahat belirleyebilirler.
Seçim yaparken nelere dikkat ettin? Yardım aldın mı?
Seçim yaparken önceliğim ilgimdi. Hangi alanda çalışmak istediğime karar verdim ve bu yüzden bu bölümü seçtim.
Bölümün hakkında kısaca bilgi verebilir misin?
Bölümüm makine, elektrik, elektronik ve bilgisayar tabanlı bir bölüm. Tüm endüstriyel sistemlerin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlayan bilgi ve teknoloji üretecek ve üretilen bu sistemlerin kontrolünü sağlayacak bir mühendislik dalı. İş alanı oldukça geniş çünkü, gelişen teknolojide en çok ihtiyaç duyulan mühendislik dalı diyebiliriz. Ayrıca, makine ve elektriğin buluştuğu her sektörde bu alandaki mühendislere ihtiyaç duyuluyor.
İstanbul Teknik’te bu bölümü seçecek olanlara tavsiyelerin var mı?
İTÜ’de bu bölümü okumak gerçekten kolay değil hatta İTÜ’nün en zor bölümlerinden biri olduğu da söylentiler arasında.
Sence inekle’nin faydaları neler?
inekle bence sistemin mantığını anlayan öğrenciler için çok faydalı. Öğrencinin istediği herhangi bir saatte aklına takılan bir soru veya konu hakkında kolayca yardım alabileceği bir fırsat bence, tabii ki evelerinde her dakika her branştan özel öğretmen tutmayanlar için.
Öğrenciler inekle’den en iyi şekilde nasıl yararlanabilirler?
inekle’yi daha çok eksiklerini kapatmakta kullanmaları daha yararlı diye düşünüyorum. İster soru çözümü ister konu anlatımı olsun onlara yardım edebilecek birçok arkadaş var. Sisteme ilk defa gelen öğrenciler farklı hocalardan ders alarak en iyi iletişim kurdukları öğretmen arkadaş ile devam edebilirler.
One thought on “Bulduğun Her Boşlukta Soru Çöz”
Leave a Comment