Çalışma Masasından Çalışma Masasına

İster okul derslerine çalış, istersen sınavlara hazırlan. Gününün bir kısmını evde bir masanın başında geçiriyorsun. Hele sınava hazırlanıyorsan çalışma masası evin en çok vakit geçirdiğin yeri oluyor. Dolayısıyla çalışma masasının önemi bizim için bir hayli yüksek. Doğru düzenlenmiş bir çalışma masası odaklanmayı ve masada kalmayı kolaylaştırıyor.

Her şeyden önce sırf ders çalışmak için kullandığın bir masanız olmalı. Bu önemli bir ayrıntı. O masaya oturduğunda ders çalışacağını anlamalı beyin.

Masanın boyu sandalyeye oturduğunuzda göğüs hizanı geçmeyecek kadar yüksek, boynunu çok çok eğmeyeceğin kadar alçak olmalı. Yoksa ya derse hakim hissetmezsin ya da yarım saat sonra boynun ağrımaya başlar.

Masanın rengi seni boğacak kadar koyu olmamalı. Yapılan araştırmalar mavi ve yeşil rengin kişiyi dinlendirdiğini ve kişinin yaratıcılığını arttırdığını söylüyor. Beyaz ise ışığı yansıttığı için bir süre sonra gözlerini fazlasıyla yoracağından uzak durman gereken renklerden.

Işıktan bahsetmişken, ders çalışırken mutlaka masa lambası kullan. Masa lambası çalışacağın yere odaklandığı için konsantrasyonunu kolaylaştırır ve göz yorgunluğunu en aza indirir. Gün ışığı ampulle kullanılan masa lambaları sarı ampulle kullanılan masa lambalarına göre çalışma üzerinde çok daha etkilidir.

Masanda bulunması gereken şeylerden birisi de bir bitki. Evet yanlış duymadın bir bitkiden bahsediyorum. Masada bulunan bitkinin çalışma performansına ve motivasyonuna etkisini inceleyen bilim adamları, masada bulunan bitkinin çalışan kişideki stres seviyesini azalttığını, kişinin masa başında daha çok oturduğunu ve yaratıcı çözümler üretme konusunda önemli gelişmeler kaydettiğini görmüşler.

Çalışma masasında kullanacağın kalem, silgi ve benzeri eşyaların çalışmaya başlamadan hazır olmasına dikkat et. Masadan ufak bir şey için bile kalksan tekrar oturması zor olabilir senin için. Ders çalışmak için her şey hazır olsun masanda ama birden fazla dersin kaynağını aynı anda gözünün önünde tutma. Çalışırken tek bir dersin kaynaklarını bulundur masanda, odağın sadece çalıştığın ders olsun.

Evde ders çalışırken gözden kaçan noktalardan bir tanesi de giyilen kıyafetler. Giyilen kıyafetler kendi karakteristik özelliklerini kişiye yüklerler. Nasıl kravat takınca, gece elbiseleri giyince kendimizi birer prens ve prenses gibi hissediyorsak, pijamalarımızla durduğumuzda da bir süre sonra uykucu şirine dönüşüyoruz. Ders çalışırken seni uyumaya itecek kadar rahat kıyafetlerle (pijama, eşofman gibi) giyme. Gün içerisinde dışarı çıkarken giydiğin kıyafetleri tercih etmen daha doğru olacaktır.

Son olarak hayalini büyük harflerle yaz ve tam karşına as.

Şans sizinle olsun.

H. Ali

2 thoughts on “Çalışma Masasından Çalışma Masasına”
  1. calışma masası hakkında güzel bilgiler verilmiş cok güzel faydalı bilgiler

Leave a Comment