1 3000 300 120 30 https://blog.inekle.com 720 1
site-mobile-logo
site-logo

Daha Verimli Ders Çalışmak Mümkün

Çalışmak için masanın başına oturduğunda bambaşka alemlerde buluyor olabilirsin sen de kendini. Elinde kalem, soru okuyorken birden bir rüyanın ortasında olduğun anı defalarca yaşamışsındır. O dalıp gittiğin yerden geri döndüğünde ise ne okuduğun soru kalır aklında ne de ders çalışma […]

Çalışmak için masanın başına oturduğunda bambaşka alemlerde buluyor olabilirsin sen de kendini. Elinde kalem, soru okuyorken birden bir rüyanın ortasında olduğun anı defalarca yaşamışsındır. O dalıp gittiğin yerden geri döndüğünde ise ne okuduğun soru kalır aklında ne de ders çalışma isteğin.

Ders çalışırken dalıp gitmenin nedeni kişiden kişiye değişse de herkes için ortak olan bir çözüm yolu var. O çözüm yolu farkındalık yaratmaktan geçiyor. Soyut bir sorunu çözmek için önce onu somutlaştırıp farkına varmak gerekiyor.

Çentik Yöntemi de tam burada devreye giriyor. Çentik Yöntemi uygulaması çok basit yöntem. Sadece bir parça kağıda ihtiyacın var. Ders çalışırken masanın üstüne bir kağıt koyuyorsun ve ne zaman dalıp gittiğini fark edersen bir çizgi çekiyorsun kağıda. Gün sonunda ders çalışırken ne kadar dersten koptuğunu görüyorsun toplamda. Hepsi bu. Bir sonraki gün aynı şeyi yaptığında kağıttaki çentik sayısının daha az olduğunu göreceksin.

Çünkü sorunu somutlaştırdın ve beynine farkındalık kazandırdın. Bu farkındalık senin derse daha çok odaklanmanı ve masa başında geçireceğin sürenin daha da verimli hale gelmesini sağlayacak.

H. Ali

inekle ekibi

inekle ekibi, inekle'nin kurucularından oluşmaktadır.

Önceki Yazı
inekle Uygun Fiyata ...
Sonraki Yazı
Her Şeyi Erteliyoru...
4 Yorumlar
 • 15/03/2017 01:37
  Ayikiz

  Vay, mantikli. Deneyecegim bunu.

  Cevapla
 • 17/03/2017 16:56

  güzel teknikler her öğrenci okumalı

  Cevapla
 • 01/05/2017 11:04
  sena

  harikasınız hocam

  Cevapla
 • 16/09/2017 13:05
  Cem

  Teşekkürler

  Cevapla