Ders Çalışırken Ne Tür Müzik Dinlenir?

Ders Çalışırken Müzik

Herkesin en verimli ve etkili şekilde ders çalışma yöntemi, ortamı farklıdır. Yani, bazıları müziksiz yapamazken, bazıları ise müzik ile imkanı yok ki çalışamazlar. Her müzik tarzı çalışmak için uygun olmayabilir. Ders çalışırken arka planda çalabileceğiniz müzik listenizi oluşturmanıza yardımcı olabilecek bazı tavsiyeleri sizin için derledik!

Tra la la la iyi çalışmalar tra la la la…

Klasik Müzik. Sakin ve kendi içinde uyumlu olması nedeniyle klasik müzik ders çalışırken dinleyebileceğiniz en iyi müziklerden biri.

Mozart Etkisi. Mozart’ın zihni açtığına dair kanıtlar olduğu söyleniyor! Hatta buna “Mozart Etkisi” deniyor. Denemeye değer, ne dersiniz?

Modern Müzik. Ambiyans müziği ya da enstrümantal müziği tercih edin. Klasik müziğe göre daha modernler ve benzer etkiye sahipler. Bu noktada film müziklerini deneyebilirsiniz!

Sesler. Yağmur, dalga, orman ya da hayvan (örneğin yunus) seslerini dinleyebilirsiniz. Bunlar müzik olmasalar da sizi rahatlatacaklardır.

Sesi Olabildiğince Kısın. Unumutmayın çalışıyorsunuz, parti vermiyorsunuz. Çalışma müziğinizin sesi hafif kısık olmalı. Arka fon müziği gibi düşünün. Ses ne kadar yüksek olursa dikkatiniz o kadar çok ve çabuk dağılacaktır. Çalışmanız bitince sesi sonuna kadar açabilirsiniz 🙂

Müzik Listenizi Yapın. Çalışırken sürekli “Şimdi hangi şarkıyı çalsam?” diye ara vermemek için öncesinde sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir lise hazırlayabilirsiniz. Bu sayede zaman kazanabilir, çalışma sürenizi belirleyebilir ve konsantrenizi arttırabilirsiniz.

Radyo dinlemeyin. Araya giren konuşmalar ve reklamlar dikkatinizi dağıtacaktır. Sevdiğiniz şeylere de zaman ayırmak istiyorsanız, çalışırken olabildiğince konsantre olmaya özen gösterin. Ayrıca, sözlü şarkılar da kafanızı karıştıracağından -özellikle de sözel derslere çalışırken- sözsüz müzikler dinlemeyi tercih etmelisiniz.

Müzik Bitti, Mola Vakti. Müzik listeniz 40-50 dakika uzunlukta olsun. Liste sona erdiğinde siz de kısa bir mola verin ve tekrar çalışmaya oturun.

Rahatlamak İçin Müzik. Uyumadan ya da sınava girmeden önce de müzik dinleyin. Bu sizi rahatlatacaktır.

Amacınızdan Şaşmayın. Ders çalışırken dinleyeceğiniz müziği seçmek için saatler harcamayın. Günün sonunda amacınız daha etkili ve verimli ders çalışmak!

3 thoughts on “Ders Çalışırken Ne Tür Müzik Dinlenir?”
Leave a Comment