Ertesi Günü Beklemeden Sorularına Cevap Bulabilirler

inekle öğretmeni Umutcan

“Bol soru çözsünler. Ne kadar çok soru görürlerse o kadar rahat ederler. Sürekli kendini tekrar etmek zorunda olan bir sistem sonuçta.”

Umutcan, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kontrol Mühendisliği, %30 İngilizce, Hazırlık

Sen inek bir öğrenci miydin?
Açıkçası çok inek bir öğrenci sayılmam. Okulumun bana yüklediği sorumluluk sayesinde boş bir lise dönemi geçirmedim, bilgilerimi kullanmak zorunda kaldım, yine okul sayesinde bir sınav bilincine sahip oldum özellikle son sınıfta çalışmalarıma bu sayede yön verdim ama ara sınıflar için kendi isteğimle ‘çok’  yoğun bir çalışma içine girmedim.
Sınava nasıl hazırlandın? Herhangi bir taktiğin var mıydı?
Görsel olarak çalışmak benim hep daha çok işime gelmiştir. Biyoloji, coğrafya gibi derslerde görselleri sık kullandım. Genel olarak dersleri öğretmenden öğrenmeyi de hep daha mantıklı bulurum.
Sınava hazırlanırken en büyük yardımcın neydi?
Hedefim. İnsanın bir ideali olunca yaptığı işe motive olması çok daha kolay oluyor.
Şu an sınava hazırlanan öğrencilere ne tavsiye edersin, tüyoların var mı?
Bol soru çözsünler. Ne kadar çok soru görürlerse o kadar rahat ederler. Sürekli kendini tekrar etmek zorunda olan bir sistem sonuçta.
Seçim yaparken nelere dikkat ettin? Yardım aldın mı?
Yardım aldım ama bu tercih konusunda değil yaptığım tercihten emin olmak konusunda oldu daha çok. Sınavdan önce bile tercihlerim az çok belliydi çünkü. İlgi alanlarım tercihim için en önemli etken oldu.
Sence inekle’nin faydaları neler?
Ben kendi adıma soru çözerken iki soruyu üst üste çözemezsem iştahım kaçardı. Çalışmak istemezdim. Bu durumda olan öğrenciler ertesi günü beklemeden hemen inekle’den sorularına cevap bulabilirler. Zaten o iki sorunun çözümü de diğer soruları çözmelerini sağlayacaktır yüksek ihtimal.
Öğrenciler inekle’den en iyi şekilde nasıl yararlanabilirler?
Herkesin çalışma, anlama tarzı farklı. Kendilerine en yakın hocayı bulduktan sonra mümkün olduğu kadar aynı kişiyle çalışmalarına devam etmeleri faydalı olacaktır bence.
2 thoughts on “Ertesi Günü Beklemeden Sorularına Cevap Bulabilirler”
    1. Bu konu son derece geniş bir konu olduğundan bununla ilgili kapsamlı bir yazıya blogda ayrıca yer verelim. Ancak, kısaca söylemek gerekirse, her zaman konudan çok soruya ağırlık vermeni ve hep söylediğim formül kağıtlarını kullanmanı öneririm. Birimlerden birçok sorunun çözümüne ulaşabileceğin ise apayrı bir detaydır. İyi çalışmalar!

Leave a Comment