Fen Okur-Yazarlığı Nedir?

Merhaba Sevgili inekle Blog Okurları, ben inekle öğretmenlerinden Hacer Mine. Hacettepe Üniversitesi Fen bilgisi öğretmenliği okuyorum. Bugünkü yazımızda fen okur-yazarı nedir ondan bahsedeceğim. Büyük ihtimalle birçoğumuz fen okur-yazarı ne demek bilmiyoruz ama hepimizin az çok fen okur-yazarı bir birey olduğunu söylemek isterim.

Fen okur-yazarını Hurd şöyle açıklamıştır; “Kişisel, sosyal, siyasal, ekonomik sorunlar ve yaşamında karşılaşabileceği muhtemel konularla ilgili olarak bilim hakkında rasyonel düşünme için gerekli bir sivil yetkinliktir.” Bu tanımı daha anlaşılır bir şekilde açacak olursak bireyin günlük yaşamda karşılaşılan sorunlara bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşarak bilim ve sorunlar arasında bir bağ kurarak çözüm yolu bulma yetisidir. Toplumdaki her yaştan vatandaşların en temel düzeyde bazı bilimsel kavramları anlayabilmesi, açıklayabilmesi ve teknolojik gelişmeleri takip edip yaşamında kullanabilme becerisine sahip olmasıdır. 

Fen-Okur yazarı… Kulağa nasılda kompleks bir cümleymiş gibi geliyor değil mi? Aslında hayır küçük yaş grubundaki bir çocuğun suya ihtiyaç duyan bir çiçeği sulaması da fen okur-yazar bir birey olduğunu gösterirken, bir öğretmenin aldığı ilkyardım seminerini bahçede yaralanan öğrenciye pansuman yapması da fen okur-yazar bir birey olduğunu gösterir.

Fen okur-yazar bireyin özelliklerine gelecek olursak ilk olarak fen ve teknolojiyi kişisel ve küresel sorunlarla ilişkilendirebilir. Yani fen ve teknoloji dersi adı altında gördüğü eğitimi kendi kişisel problemlerinde ya da daha büyük küresel bir sorunla karşılaştığında soruna çözüm üretebilecek ve o sorunu çözebilme kabiliyetine sahip olmasıdır. Bir diğer fen okur-yazar bireyin özelliği ise dünyanın doğal yapısını, işleyişini ve insan eliyle değişen ortamını merak eder, araştırır ve doğayı koruyan birey haline gelir.

Üçüncü özelliği ise fen bilimlerinin, matematiği ve teknoloji birbirine bağlayan bazı önemli bağlantılarının farkında olmasıdır. Kısaca açıklayacak olursam doğada her şey birbiriyle ilişkilidir. Aynı şekilde bilim dalları da birbiriyle bağlantı ve iletişim içerisindedir. Bu yüzden fen bilimleri de diğer bilim dalları gibi hayatımızda büyük bir yere sahip olan matematik ve teknolojiden yararlanır. Fen okur-yazar bireyin daha saymadığımız bir sürü özelliği var ama onlardan burada bahsetmek mümkün değil çünkü dediğimiz gibi fen okur-yazar birey, doğayla ve toplumla ilgilenir ve bunlarda sürekli değişim içerisindedir. Fen okur-yazar bireyde, doğanın ve toplumun değişimini anlamak ve anlamlandırmak için sürekli kendini yenilemeli ve değişime ayak uydurmalıdır. Herkese iyi çalışmalar. Pineklemeyin, inekleyin! 🐮

Hacer Mine Tutal

12.04.2023

One thought on “Fen Okur-Yazarlığı Nedir?”
Leave a Comment