“Geometri Görme İşidir” Meselesi

Geometri bir görme işi midir? Şimdi birçoğunuzun kafasında şöyle bir algı var, aslında bu algı oluşturuluyor: Bu bir yetenek işidir. Ya doğuştan vardır, ya yoktur. Ya yapabiliyorsundur, ya yapamıyorsundur. Hiç olur mu öyle bir şey? Tabii ki durum böyle değil.

Bir hocanıza ya da Geometri’de çok başarılı olan bir arkadaşınıza bir soruyu götürüp koyduğunuzda, önce soruya birkaç saniye bakar, ardından kalemi eline alır ve çok kısa bir sürede çözüp size cevabı söyler. Ek çizimler yapar, açıları hesaplar, kenarlara bakar ve cevap size direkt olarak gelir. Ve siz de bu algıya iyice inanmaya başlarsınız. Aslında o anda görmüyor detayı hocanız ya da arkadaşınız. Daha önce gördüğü hangi soruya benziyor onu tespit ediyor. Yani, Geometri görme işidir ama önceden görme işidir.

Peki siz bu duruma nasıl geleceksiniz? Bu duruma gelmeniz için, değişik yayınevlerinden, değişik soru tiplerinden çözebildiğiniz kadar çok çözmeli, görebildiğiniz kadar çok görmelisiniz. Bir süre sonra otomatikman, ek çizimleri, açıları, kenarları sizin de yerleştirebileceğinizi, soruların sonuçlarına ulaşabileceğinizi siz de göreceksiniz!

blog-banner

3 thoughts on ““Geometri Görme İşidir” Meselesi”
  1. ”Geometri görme işidir ama önceden görme işidir”aslında soru bankalarına çok güzel slogan olabilir. 🙂

  2. Son akşam çalışarak 159 doğru yaptım sadece geometri ygsden 🙂
    Ygsdeki İngilizce soruları çok kolay

Leave a Comment