inekle Kütüphane- Nisan Ayı

Merhaba inekle öğrencisi, öğretmeni ve velisi!  Umarım iyisinizdir. Bu ay sizlerle inekle kütüphanede birlikteyim. Okuyup beğendiğim sizlerinde okumasını istediğim 5 kitabı sizlere tanıtacağım. Hazırsanız başlayalım.

1- Uzunharmanlarda Bir Davetsiz Misafir

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir - Sezgin Kaymaz | kitapyurdu.com

Sezgin Kaymaz ile tanışmam bu kitapla oldu. Dili o kadar tatlı ve samimi ki bir solukta bitirmek isteyeceksiniz. Uzunharmanlar Mahallesine davetsiz bir misafir olarak  Musa geliyor. Musa taşındığı dairede gaipten sesler duymaya başlıyor. Duyduğu sesler Musanın merakını tetikliyor. Bu sesler gerçek mi yoksa gaipten mi? Musa bu sırada mahalleliyle de tanışmaya başlıyor. ‘’ Erzurumlu Teyze’’ ve horozu Rıza, ev sahibi Beyabi,komşunun evde kalmış kızı Aylin ve Aspendos.  Musanın gelişiyle Uzunharmanlarda işler değişiyor.  Komik ve eğlendirici bir roman.

2- Gece Yarısı Kütüphanesi

Agora Kitaplığı Gece Yarısı Kütüphanesi Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

2020 Goodreads Yılın En İyi Roman ödülüne sahip bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Nora Seed kitabımızdaki ana kahraman. Her insan gibi pişmanlıkları var. Geçmişe gidebilme şansı olsaydı Nora hangi pişmanlıklarını telafi etmeye çalışırdı? Ya da sen okuyucu geçmişe belli bir mekanda gidebilseydin bu yer neresi olurdu ve hangi pişmanlıklarını telafi etmek isterdin? Noranın pişmanlıkları onları telafi edebilme ihtimalleri, başkalarının hayatlarına olan etkisi… Her yeni olasılığın başka hayatlarda nelere sebep olabileceğini bu yolculukta Nora ile beraber öğreniyoruz.

3- Süper İyi Günler

Süper İyi Günler (Mark Haddon) - Fiyat & Satın Al | D&R

Ya da Cristopher Boone’un Sıradışı Hayatı. Esrarengiz bir cinayet karşımıza çıkıyor. Bu cinayeti aydınlatmaya çalışan Christopher John Francis Boone. Dedektifimiz 15 yaşında. Christopher dünya üzerindeki bütün ülkeleri ve bu ülkelerinin başkentlerini tek tek sayabilen inanılmaz bir zekaya sahip. Christopher aracılığıyla otizmli bireylerin sıkıntılarını daha rahat anlayabilmemizi, onlarla özdeşim kurabilmemizi sağlıyor kitap.

4- Babasız Evler

Babasız Evler Heinrich Böll | Can Yayınları

Yazarımız nobel edebiyat ödülüne sahip yazarlardan biri olan Heinrich Böll. İkinci Dünya Savaşı’nın Alman ailelerine etkilerini gözler önüne seriyor.Hayat arkadaşlarını kaybeden kadınların çaresizliği, değişen roller.Babasız kalan,yetim kalan, çocukların gözünden savaş sonrası hayatı , bizlere geride kalanların gözünden  anlatıyor. 

5- Önce Dağlar Kar Tutacak

Yaşar Nabi Nayır  Öykü ödülü alan kitapları yakından takip ediyorum, kendim de hikaye yazdığım için. 2018 yılında Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’nü alan Semih Öztürk, Önce Dağlar Kar Tutacak adlı eserinde okuyucularına taşrayı anlatıyor. Aynı zamanda özündeki taşrayı başka bir kente taşıyarak sürdürmek niyetinde olan insanları da anlatıyor. Öykülerdeki dil karşımıza ben dili, kahraman bakış açısıyla çıkıyor. Öykülerdeki mevsim genellikle kış, kışın getirmiş olduğu soğuk havadan olsa gerek insanlarda birbirlerine uzak. 

Cennet Karayanık

04.04.2022
One thought on “inekle Kütüphane- Nisan Ayı”
Leave a Comment