inekle Sinematek-Aralık Ayı

Merhaba sevgili inekle Blog Okurları! Ben inekle sözel öğretmenlerinden Beyza. Aralık ayında Sinematek’te birlikteyiz. Bu ay sizler için derlediğim filmler ile karşınızdayım!

1.The Grand Budapest Hotel (2014)

Hikaye, 20. yüzyılın başlarında iki savaş arasındaki dönemde geçmektedir. Büyük Budapeşte Oteli, Avrupa’nın hayali bir şehri olan “Zubrowka”da bulunan ihtişamlı bir oteldir. Gustave, otelin işleyişini profesyonellikle idare eden, müşterilerini dahi en ince ayrıntılarına kadar tanıyan bir konsiyerj görevlisidir. Bir gün otele bellboy ve komi görevlisi olarak Zero Moustafa adında genç bir adam gelir ve kısa zamanda aralarında yakın bir arkadaşlık başlar. İkili bir dostluk kurarken, yaşadıkları şehir de Avrupa’yı değiştirecek olan bir savaşa doğru sürüklenmektedir. Bu esnada Gustave’ın yaşlı sevgilisi Madame D. esrarengiz bir şekilde hayata veda eder, ikili ona veda etmek için yola çıkar. Madame D.’nin şatosuna vardıklarında onun, Gustave’a miras olarak paha biçilmez bir Rönesans tablosu bıraktığını öğrenirler ve böylece şatoda miras bölüşmek için toplanmış olan aile üyeleri içerisinde büyük bir kargaşa çıkar. Bu andan itibaren belalarla dolu bir maceraya atılan Gustave ve Zero, gerçeklerin peşinde koşarken dışarıda da bir çağ değişmektedir. Wes Anderson’ın renkli ve akıcı çekim tekniği ile oluşturulmuş bu filmin kadrosunda Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Bill Murray, Jude Law ve Edward Norton gibi isimler yer alıyor.

2. Night at the Museum (2006)

Larry, New York’ta yaşayan, işsiz ve yeni boşanmış bir adamdır. Oğlu Nick, babasının bu nitelikleri sebebiyle hayal kırıklığı yaşamaktadır. Larry en sonunda, tarih öncesi yaratıkların, eski çağ savaşçılarının, kayıp Afrika kabilelerinin sergilendiği Ulusal Tarih Müzesi’nde gece bekçiliği görevini kabul eder. Bu işe, yeni emekli olmuş önceki bekçilerin yerine girer. Henüz ilk vardiyasındayken bu müzede hiçbir şeyin normal olmadığı ortaya çıkar. Tüm heykeller, güneş battıktan sonra canlanmaktadır. O andan itibaren müze tam bir kaosa sürüklenir. Bir gece Larry, oğlunu da yanında getirir ve paraya ihtiyacı olan diğer emekli güvenlik görevlileri sihirli bir tableti çalmak için müzeye girerler. Larry, bununla baş edebilmek için tüm tarihi karakterleri organize eder. Suçluları yakalamak ve müzeyi korumak zorundadır. Farklı konusu ile keyifli bir izleme sunan filmin başrolünde komedi filmleriyle bilinen ünlü oyuncu Ben Stiller yer almaktadır.

3. School of Rock (2003)

Bir Rock grubunda gitaristlik yapan ve hayatını Rock müziğe adamış olan Dewey Finn, çok çabaladığı halde bir baltaya sap olamamış bir müzisyendir. Sahnenin tozunu attırma hayaliyle yanıp tutuşan Dewey, üyesi olduğu Rock grubunu “Gruplar Yarışıyor” adlı yarışmada zafere taşımaya kararlıdır. Ancak grup arkadaşları aynı fikirde olmayınca kendisini beklenmedik bir anda kapının önünde bulur, borç içindedir ve kirasını bile ödeyemeyecek durumdadır. Çaresizlik içinde oda arkadaşı Ned’i arar ve sonunda gönülsüzce de olsa Horace Green İlköğretim Okulunda kadrosuz öğretmenlik yapmayı kabul eder. Burada, okulun sinirli ve tutucu müdiresi Rosalie Mullins’in gözleri her an onun üzerindedir. Üstelik öğretmenlik konusunda da beceriksizdir. Bir gün rastlantı sonucu okul orkestrasının çalışma yaptığı odanın önünden geçerken müzik seslerine istemeden kulak misafiri olur. O anda aklına parlak bir fikir gelir. Bu genç müzisyenleri eğiterek bir Rock grubu kurmaya ve “Gruplar Savaşıyor” müzik yarışmasına katılmaya karar verir. Ancak bunu çocukların ailelerinden ve okul müdiresinden gizli yapmak zorundadır.

4. A Silent Voice (2016)

İlkokulda yeni bir okula nakil olan Shouko, Shouya adındaki bir öğrenci hariç, yeni sınıf arkadaşlarıyla oldukça iyi anlaşmaktadır. Shouya, Shouko’ya, işitme engelli olduğu için zorbalık etmektedir. Shouko her ne kadar Shouya ile iletişim kurmaya çalışsa da bunu bir türlü başaramaz. Bu zorbalık sürerken sınıfın geri kalanı, bu acımasızca davranışları yüzünden Shouya’ya sırtını döner, artık Shouko’ya yaptığı zorbalıklar kendisine yapılmaktadır ve sınıfta yapayalnız kalmıştır. Zorbalığa maruz kaldığı anlaşılan Shouko ise annesi tarafından başka bir okula gönderilmiştir. Bundan sonra, ilkokulun da bitişi ile, ikili bir daha görüşmezler, ta ki büyümüş ve olgunlaşmış Shouya, geçmişteki acımasızca davranışları yüzünden çektiği vicdan azabına dayanamayıp, Shouko’ya kendini affettirmeye karar verene dek. Hem duygulandıran hem de iç ısıtan bu film, unutulmaz bir hikaye sunmakla kalmıyor, görselleri ve diyalogları ile seyirciyi etkilemeyi başarıyor.

5. Like Stars on Earth (2007)

8 yaşındaki Ishaan, hiç kimse tarafından takdir edilmeyen ve anlaşılamayan bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Çevresindekilerin dışladığı Ishaan, ailesi tarafından, disipline sokulması için bir yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ishaan yine dışlanmış ve yalnız bir çocuktur. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışana kadar. Ishaan’ın mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishaan’ın kendisini bulmasına yardım eder. Özel bir çocuk ve onun hayatını değiştiren bir öğretmenin konu alındığı bu filmde ünlü oyuncu Aamir Khan başrolde.

Beyza Arslan

03.12.2023

Leave a Comment