inekle’deki Üniversiteliler Birçok Öğretmenimden İyi

Furkan-inekleogrencisi

“Dershaneden çok daha iyi. Ama bire bir özel dersten pek farkı yok. Hatta daha da iyi diyebilirim. Online eğitimde istediğin saatte ders alabiliyorsun ama bire bir veya özel derslerde haftanın belirli günleri ve belirli saatlerinde.”

Furkan, 11. sınıf, Kocaeli

inekle’yi ne zamandır kullanıyorsun?
inekle’yi 1 seneyi aşkındır kullanıyorum.
inekle’yi ne amaçla / nasıl kullanıyorsun?
inekle’yi kullanma amacım çok farklı. Yeri geldiğinde ders çalışmak için, yeri geldiğinde muhabbet etmek için, yeri geldiğinde dertleşmek için. Ben içine kapanık ve karamsar bir öğrenci olduğum için oradaki ablaların ağabeylerin hayat hikayesini ve nasıl yol çizdiklerini, oraya gelmek için neler yaptığını dinleyerek derslerime sarılıyorum. Önüme çıkan engeller karşısında ne yapmam gerekeceğini soruyorum ve görüşlerini alıyorum.
Belli bir öğretmen ile mi çalışıyorsun, yoksa kim çevrimiçi ise ondan mı yardım alıyorsun?
Evet belirli öğretmenlerim var. İsmini vermek istiyorum çünkü bana gerçekten hepsi birer çok şey kattı. Genellikle sayısal konularda en başta Esma Abla olmak üzere Havva Abla, Kübra Abla ve Süleyman Abi ile ders yapıyorum. Sözel konularda ise Hilal Gaye Abla ile derslerimize devam ediyoruz.
Ama, çoğu zaman da acil sorularımda, genel toplu soracağım sorularda yeni hocalarla, yeni kişilerle tanışmayı, ders almayı da seviyorum.
inekle senin için neden cazip, neden tercih ettin?
Burası gerçekten çok sıcak bir ortam. Onlar da birer öğrenci oldukları için benim dilimden çok iyi anlıyorlar. inekle’yi tercih etmemin birçok sebebi var. En başta maddi durumum çok iyi olmadığı için özel ders alamıyorum. Fakat, burada istediğim dersten, istediğim konuyu anlattırabiliyorum. Normal birisiyle ders çalışsam buradaki ücretin en az 5 katı tutacak ve bir ders için bu ücret böyle. Ama burası öyle değil. Diğer bir neden ise istediğim zaman derse girebilmem ve belki de en önemlisi canım sıkkın olduğunda beni anlayan insanların olması. Gerçekten moral veren ders çalışmaya teşvik eden bir yer. Ayrıca buradaki öğretmenlerin birçok öğretmenden iyi olması.

Derste seni sıkmamaları. Normalde ben 30 dakikadan fazla derste duramazdım ama burada 180 dakika aralıksız durduğum zamanları bilirim.

Dershaneye gidiyor musun ya da özel ders alıyor musun?
Özel ders almıyorum, dershaneye de gitmiyorum.
inekle’nin ne gibi faydalarını gördün?
En baştaki faydası Esma Ablamı tanımamı sağladı ve onun sayesinde derslerime sımsıkı sarılmamı ve planlı bir şekilde çalışmamı sağladı. Bir örnek vereyim; sayısal olmama rağmen Matematik’ten 10 puan alan ben Esma Ablam sayesinde o notu 70 yaptım. Tam bir kitap kurdu oldum ve bir sürü soru bankamı bitirebildim.

Normalde soru çözmeyi hiç sevmeyen ben bu sitenin sayesinde sorulara aşık oldum. Rüyamda bile soru çözüyorum artık 😀

inekle’nin avantajları / farkları neler?
Avantajı çok. Evimde rahat rahat kahvemi içe içe istediğim saatte ders görüyorum. Dershanede olsam böyle mi olurdu ? 🙂 Farkı ise senin halinden anlayan insanların olması.
inekle’de “keşke olsaydı” dediğin bir şey var mı?
inekle’de değil de, Google Play Store’da keşke inekle uygulaması olsaydı. Böylece sorularımı daha rahat yükleyebilirdim 😀
Üniversite için bir hedefin var mı?
Evet var. Yıldız Teknik Üniversitesi ama meslek seçiminde çok kararsızım.
Sence “ineklemek” ne demek?
İneklemek çok çalışmaktan ziyade verimli ve programlı çalışmak. Böyle ineklediğinde hem ders çalışmayı seveceksin hem de zamanını iyi kullanarak ders çalışmaktan yorulmayacaksın.
Diğer öğrencilere inekle ile ilgili bir mesajın var mı?
Tek mesajım gelsinler ve buradaki ortamı görsünler. Ondan sonra buradan vazgeçebiliyorlar mı bakalım 🙂
Online eğitimin bire bir özel ders veya dershaneden farkı var mı sence? Bu bir avantaj mı, dezavantaj mı?
Farkı var tabii ki de. Dershaneden çok daha iyi. Ama bire bir özel dersten pek farkı yok. Hatta daha da iyi diyebilirim. Online eğitimde istediğin saatte ders alabiliyorsun ama bire bir veya özel derslerde haftanın belirli günleri ve belirli saatlerinde.

9 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir