Konuyu Anlıyorum Ama Sorusunu Çözemiyorum

Sen de daha önce bu soruyu birilerine sormuş olabilirsin. Bazı cevaplar seni tatmin etse de büyük ihtimalle verilen cevapların çoğunu çok tatmin edici bulmadın. Şimdi beraber bakalım bu sorunun nedenlerine.

Öncelikle konu çalışmak ve soru çözmek için iki ayrı beceri grubunu ağırlıklı olarak kullanıyorsun. Konu çalışırken görevin sadece yazılan şeyi anlamakken soru çözerken bu anlama becerisini daha hızlı kullanmak ve tüm seçenekleri hızlı bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Ve sonunda da karar verme mekanizmasına bırakıyor yerini anlama becerisi. Demek istediğim şu ki konu çalışmak ve soru çözmek işleyiş bakımından beynin farklı yerlerini farklı oranlarda çalıştırıyor. Eğer biz bütün derslerde aynı problemi yaşıyorsak odaklanmamız gereken nokta burası olabilir. Test çözerken ihtiyacımız olan hızlı okuma, önemli yerleri hatırlama ve şıkları birbiriyle karşılaştırma gibi becerilerdeki eksiklik test çözme konusunda probleme neden oluyor olabilir. Bu sorunu çözmek için atılacak ilk adım süre tutmadan ve kitaptan açıp bakma özgürlüğüyle soruları çözmek olmalı.

Hatırlamadığın kısmı hemen açıp kitaptan bakabilme özgürlüğünü tanı kendine. Kitabın sayfalarını karıştırırken de çok şey öğrendiğini fark edeceksin. Test çözmek sadece ne kadar öğrendiğini ölçen bir eylem değildir. Bu yöntemle test çözmeye yeni bir şey öğretme vasfı da yüklemiş oluyoruz.

Ama bu sorunu her derste değil de sadece bazı derslerde yaşıyorum diyorsan odak noktasını başka bir yere çevirmemiz gerekiyor. O da kullandığın kaynaklar. Her yayınevinin konu anlatım tarzı ve soru tipleri birbirinden farklıdır. Yayınevleri konu anlatımında anlattıkları örnekleri soru bankalarına koyarlar. Eğer soru bankan ve konu anlatımlı kitabın farklı yayınevlerine aitse konu anlatımında görmediğin örnekleri çözmek zorunda kalabilirsin.

Haliyle bazı soruları yapamayabilirsin.

Sorunun başka bir nedeni ise kendi seviyenin çok üstünde bir soru bankasını çözmeye çalışman olabilir. Zor olan daha çok öğretir diye düşünüp henüz o seviyede olmamana rağmen kendini zor kaynakların içinde buluyor olabilirsin. Senin için doğru kaynak en zor olanı değil sana en çok şey öğretenidir unutma bunu. Kendi seviyene en uygun kaynağı bulup başarı oranın arttıkça daha zor kaynaklara geçmen en verimli yol olacaktır.

H. Ali

3 thoughts on “Konuyu Anlıyorum Ama Sorusunu Çözemiyorum”
Leave a Comment