1 3000 300 120 30 https://blog.inekle.com 720 1
site-mobile-logo
site-logo

LYS Fen Bilimleri Hazırlık Programı: 1. Gün

Matematik ve Geometri sınavının ardından, 4 günlük bir Fen sınavı programı hazırlamayı uygun gördüm. Öncelikle Matematik sınavınız nasıl geçmiş olursa olsun, hemen kendinizi o sınavı tamamen unutmaya proglamlamanızı tavsiye ederim. O sınav iyi veya kötü, geçmişte kalmış bir sınav. Fakat […]

Matematik ve Geometri sınavının ardından, 4 günlük bir Fen sınavı programı hazırlamayı uygun gördüm. Öncelikle Matematik sınavınız nasıl geçmiş olursa olsun, hemen kendinizi o sınavı tamamen unutmaya proglamlamanızı tavsiye ederim. O sınav iyi veya kötü, geçmişte kalmış bir sınav. Fakat önünüzde 5 günlük bir süre var ve bu süreyi verimli geçirerek çok büyük bir fark yaratmak elinizde.

Öncelikle hazırladığım programı mühendislik dallarını isteyen öğrencilere göre hazırladığımdan, birincil önemi Fizik dersine verdim. Eğer hedefiniz Tıp Fakültesi gibi Biyoloji ağırlıklı bir dalsa, programda Fizikle Biyolojinin yerini değiştirmenizi tavsiye ederim.

1. Gün: Pazartesi

Pazartesi günü uyanır uyanmaz kahvaltıdan hemen sonra masanıza oturmanızı ve sanki ilk kez sınava hazırlanıyor psikolojisine girmenizi öneririm. Bu noktadan sonra;

Fizik: Dalgalar, Optik, Dinamik.

Bu üç konu pazartesi gününün Fizik konularıdır. Bu konulardan en az 50’şer soru çözmelisiniz. Fakat her konunun testine başlamadan önce çıkardığınız formül kağıtlarına iyice göz gezdirmenizi, eğer hala çıkarmamış iseniz mutlaka formül kağıtlarını çıkarmanızı öneririm.

Kimya: Organik kimya, Maddenin halleri

Organik kimyadan en az 100 soru, Maddenin hallerinden en az 50 soru çözün.

Biyoloji: Sistemler, Enerji dönüşümleri

Sistemler konusunun testlerini çözmeden önce bütün konuyu bir kez okumanızı tavsiye ediyorum.

Başta dediğim gibi kahvaltı sonrası günü üç oturum şeklinde yapın. Birinci oturumda Fizik (Tıp Fakültesi gibi bölümleri tercih edecekler için Biyoloji) sonrasında kısa bir mola, ardından Kimya ve sonra Biyoloji. Biyolojiyi tamamlamakta güçlük çekseniz de veya vaktiniz yetmese de fizik ve kimyayı mutlaka uygulamanızı tavsiye ederim. Hepinize kolay gelsin.

Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı

inekle ekibi

inekle ekibi, inekle'nin kurucularından oluşmaktadır.

Önceki Yazı
LYS için son tavsiy...
Sonraki Yazı
LYS Fen Bilimleri Ha...
2 Yorumlar
 • 19/06/2014 13:05
  Emre

  Merhaba. Ben bu program için çok geç kaldığımı düşünüyorum. internetimiz de bi sorun vardı yeni çözüldü. Bende haliyle yeni gördüm bu programı. Bu 3 günü dolu dolu geçirmek istiyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir. LYS Biyolojide iyiyim. 30 soruda 25 üstü yapabileceğime inanıyorum. Kimyadan 15 ve üzeri bir şeyler yapmam lazım organik kimya yapabiliyorum ama hepsini değil belli konularını. Fizik ise acayip kötü denemelerde 5-6 net geliyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • 20/06/2014 14:44
   inekle ekibi

   Merhaba Emre,
   Kalan 3 gününde 4 günlük programın Fizik ve Kimya bölümlerini uygulayıp, Biyolojiden ise sadece Sistemler ve Bitki Biyolojisini okuyabildiğin kadar okumanı tavsiye ederim.
   Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı

   Cevapla