Sınav Haftası Ne Yapmalı?

Hem sizler, hem de üniversiteliler için sınav haftaları gelmiş bulunmakta. İsminden dolayı (SINAV HAFTASI) stresi de ağır oluyor bu dönemlerin. “Hafta/lar” olması itibariyle sanki hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor. Stres yapmayın demiyoruz çünkü “He tamam o zamaaan” diyip, birden stressiz günlere kavuşmayacağınızı biliyoruz. Ancak, eğer gerçekten istiyorsanız, bu haftaları biraz daha verimli geçirmenin yolları tabii ki var. “Peki ne yapmalı, nasıl daha iyi çalışabilirim?” diyorsanız, buyrun.

kalp2

İyi beslenin. Karbonhidratı ya da şekeri yüksek yiyeceklerden uzak durun. Bu tür yiyecekler kısa vadede sizi ayakta tutacak olsalar da, vücudunuzun iyi çalışmak için asıl ihtiyacı olan şey protein! Siz Google’a proteinli gıdalar yazmadan önce biz hemen birkaç tane sıralayalım; et, yumurta, süt, yoğurt, peynir, mercimek ve fasulye başta olmak üzere baklagiller.

egzersiz

Spor yapın, hareket edin.  Bu hemen gidip bir spor salonuna yazılmanız anlamına gelmiyor tabii. Çalışmaya ara verip yapacağınız kısa bir yürüyüş ya da odanızda yapacağınız birkaç egzersiz hareketi dahi daha konsantre ve verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Hem biraz hareket her zaman iyidir! 😉

kahve

Sabahlamayın. Sabahlara kadar çalışmak belki kendinizi iyi hissettirecektir. Kendinizi çok çalışmış gibi hissedecek, çevrenizdekilere “Sabahladım ben ya” diyebileceksiniz. Ancak, sabahladığınızda bir saatten sonra kafanız yavaş çalışmaya başlar, öğrendiğinizi düşündüğünüz şeyleri hemen unutma riskiniz artar ve kafanız karışabilir. Tüm bunları yaşamasanız bile ertesi gün sınav esnasında yorgunluktan kafanızı toparlayamayacağınız kesin. Konsantre olabilmek, odaklanabilmek için vücudunuzun uykuya ihtiyacı var. Dinlenmiş bir şekilde girdiğiniz sınavlarda çok daha iyi yapacaksınız.

mola

Çalışırken kısa molalar verin. Örneğin, derse ara verip bir arkadaşınızla ya da ailenizle 10 dakikalık kısa bir sohbet rahatlamanızı sağlayacaktır ve  derse geri döndüğünüzde daha kolay odaklanabileceksiniz. Ne zaman mola vereceğinizi bilmeniz de önemli. Tam konunun ortasında pat diye kalkıp, ben bir mola vereyim derseniz, o ana kadar çalıştıklarınızın da bir anlamı kalmaz. Ne yapıyorsanız onu bitirin, geri döndüğünüzde baştan hatırlamak zorunda kalmayın. Ve unutmayın sadece 10 dakika. Havaya girip, saatlerce muhabbet etmeyin!

kesme

Çalışmanızı kısa sürelere bölün. Diyorlar ki, matematik ya da fizik gibi derslere çalışıyorsanız sadece 1 saat kadar iyi derecede konsantre olabilir ve verimli çalışabilirsiniz. Bu 1 saat sonunda ya da veriminizin düştüğünü hissettiğiniz anda (bu derse başladıktan 2 dakika sonra olmasın tabii) ara verin ve 5-10 dakika tamamen farklı bir şey yapın. Diğer yandan, okuma / anlama yapıyorsanız, 2-3 saat durmadan çalışabilmeniz daha mümkün.

sosyalmedya

Sosyal ağlardan, telefondan uzak durun. Facebook, Twitter ve kullandığınız diğer tüm sosyal iletişim teknolojileri… 7/24 bunlara bağlı olmanız büyük bir dikkat dağınıklığının da habercisi. Facebook’unuzu, mesajlarınızı kontrol etmek için belli zamanlar ayırın kendinize – 2 saatte bir mesela. Yapabilirsiniz!

ogretmenlerlekonusun

Zorlandığınız derslerin öğretmenleri ile konuşun. Birçok öğrenci öğretmenlerinden kaçacak yer alıyor, olabildiğince minimum iletişime girmek için elinden geleni yapıyor. Derslerle ilgili bir sorununuz varsa, bazı şeylere yetişemiyorsanız ya da anlamadığınız bir konu varsa öğretmenlerinize sormaktan çekinmeyin. Fikir alın, zorlandığınızı kabul edin, samimi olun, faydasını göreceksiniz. Bu noktada inekle’den de olabildiğince yararlanabilirsiniz. Zaman darlığından ya da çekindiğinizden başkalarına soramadığınız soruları her zaman inekle’deki üniversitelilere sorabilir, konuyu öğrenene kadar çalışabilirsiniz.

arkadaslar

Arkadaşlarınızla çalışın. Günümüzde malesef ki çok zor olduğunu görüyoruz ancak rekabeti bırakın ve arkadaşlarınıza kucak açın 🙂 Karşılıklı notlarınızı paylaşabilir, birbirinize konu anlatabilir ve birbirinizi test edebilirsiniz. Unutmayın, öğrenmenin bir yolu da öğretmekten geçiyor. Başkalarına ders anlattıkça hem bildiklerinizi pekiştirirsiniz hem de arkadaşlarınıza yardım etmiş olursunuz. “Başkaları önüme geçer mi?” kaygısını taşımayın. Siz sadece kendinizden sorumlusunuz. Ayrıca, karşınızdakinin size bilmediğiniz bir şeyler öğretebileceğini unutmayın! Diğerlerinin başarısızlığı üzerinden başarı sağlamaya çalışmayın.

pineklemeinekle

Pineklemeyin, inekleyin. Sınav dönemlerinde en büyük yardımcılarınızdan biri de inekle.com. İhitiyacınız olduğu an bir tık uzağınızda, size yardım edebilecek üniversiteliler var. Üstelik Türkiye’nin neresinde olursanız olun bu rahatlığa sahip olmanızın büyük bir lüks olduğunu unutmamalı. İsterseniz kendinize bir öğretmen seçip düzenli olarak onunla çalışabilirsiniz. Ya da isterseniz o an kim müsaitse onunla çalışabilirsiniz. Burada, kendi eğitiminizde söz sahibisiniz; kimden ne kadar ders alacağınızı öğrenciler olarak siz kendiniz belirliyorsunuz.

2 thoughts on “Sınav Haftası Ne Yapmalı?”
  1. arkadaşlarla çalışmak dışındaki her şeye katılıyorum en nihayetinde rakibimiz

Leave a Comment