TEOG İçin Nasıl Çalışmalı?

alt="TEOG

Öğrencilerin TEOG sınavı için bu tatili çok verimli geçirmeleri şart. Aslında özetle bir öğrenci bu ara tatili tam da bir tatil olarak görmemelidir. Unutmayın ki Galatasaray Lisesi’ne, İstanbul erkek Lisesi’ne, Robert Koleji’ne girecek öğrencilerin tamamı bu 15 günde nefes almayacaklar. Bu önemli noktayı sakın gözardı etmeyin. 15 gün boyunca uyku dışında kalan bütüm sürede ders çalışın demek tabii ki fazla acımasızca olur. Ancak, çalıştığınız süre başarınızda önemli bir noktadır.

15 Günde TEOG İçin Ne Yapabilirsin?

Öncelikle öğrencilerin 15 günlük yol haritasını çıkarıp bilinçli şekilde hareket etmelerini şiddetletavsiye ediyorum. Benim çıkaracağım yol haritasını kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirip uygulamanızın size fayda sağlayabileceğine inanıyorum. Her şeyden önce; matematik ve fen derslerinde mutlaka bir adım öne geçmelisiniz.

TEOG FEN

Bu noktada okul açıldığında eğer fenden ses konusuna geçilecekse bu konuyu mutlaka önden çalışın. Çünkü, bir konu önden giderseniz sınava yakın önünüzde tekrar yapmaya zaman kalmış olur.

Fen dersinde kuvvet ve hareket, basınç gibi konulardan bol soru çözmek şarttır. Çünkü, bu konular Fizin konularındandır ve konu açısından yoğun olmayan fakat soru çeşitliliği bol olan konulardır. Haliyle bu 15 günlük dönemde bu iki konudan en az 10’ar test çözmenizi tavsiye ederim. Ses konusu %50 konu, %50 soru bazlı bir konudur. Konusu son derece basittir. Fakat, soru çeşitliliğine karşı önlem olarak bol test çözmenizi tavsiye ederim.

Bir diğer alternatif ise fenin son konuları olan biyoloji konularına yönelmenizdir. Çünkü, bu konular sınava yakın dönemde işlenecektir ve ezber gerektiren kısımları mevcuttur. Eğer bugünden çalışırsanız ezberlemeniz daha kolaylaşacaktır. Özetle, fen dersini ya her gün programınıza eklemeli ya da en kötü ihtimalle iki günde bir şeklinde çalışmalısınız.

TEOG MATEMATİK

Matematik dersi için durum çok daha ciddidir. Çünkü matematik dersinin maalesef 8. sınıftaki kapsamı çok geniştir. İkinci dönem başlı başına bir sıkıntı olarak karşınıza geometri konuları çıkacaktır. Üçgen elemanları, üçgende benzerlik, katı cisimlerin alan hacimleri ve trigonometriye giriş. Bu alanlarda belli bir sayıda soru çözün demek doğru değildir.

Çünkü konular o kadar kapsamlıdır ki doğru olan öğüt 20 soruluk bir üçgende benzerlik testinde 17-18 doğru çıkaracak seviyeye gelinceye kadar çözebileceğiniz kadar çok test çözmenizdir. Onun dışında geometri harici konularda da boşluklarınızı mutlaka kapatmalısınız.

TEOG TÜRKÇE

Türkçe dersinde durum biraz daha rahatlatıcıdır. Çünkü bildiğimiz üzere TEOG Türkçesinin iskeleti üç ana konu üzerine kurulmuştur ve bunlar; sözcükte anlam, cümlede anlam ve paragrafta anlamdır.

Bu konularda bulduğunuz her testi çözmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü bir öğrencinin bu üç konudan kendini yeterli hissedebilmesi zordur. Bu üç konuda yoruma dayalıdır ve ucu açık konulardır. Bu noktada elinizden gelen tek şey sınava kadar durmadan bu konulardan soru çözmektir.

Diğer türkçe konularına gelecek olursak bunlar; anlatım bozuklukları, noktalama işaretleri, fiilde çatı gibi konulardır. Bu konulardan ise birer sayfalık özet kağıtlar çıkarmanızı ve bu kağıtlar önünüzde dururken testlerini çözmenizi tavsiye ediyorum. Test çözerken dönüp kağıtlara baktıkça konular daha iyi oturacaktır.

TEOG TARİH

Tarih dersi için ise bol bol okuma ve tartışma yapmanızı tavsiye ediyorum. Eskiye nazaran daha güncel bir tarih müfredatı karşımıza çıkmıştır. Bu bir avantajdır. Müfredata Avrupa Birliği, Çağdaş Türkiye konuları gibi güncel konular eklenmiştir. Bu konuları çalışırken bol okuma yapmanızı, konuların kitaplarda yazan kısmıyla yetinmemenizi, internet araştırması yapmanızı ve bu konuları gerek ailenizle gerekse arkadaşlarınızla tartışmanızı tavsiye ederim.

Özetleyecek olursak Matematik dersini her gün programınıza koymalısınız. Fen ve Türkçeyi gün aşırı 3 günde bir ise programa tarihi eklemenizi uygun görüyorum .

15 GÜNLÜK ÖRNEK PROGRAM

1.gün : Matematik – Türkçe

2.gün : Matematik – Fen

3.gün : Matematik – Türkçe – Sosyal

4.gün : Matematik ­- Fen

5.gün : Matematik -­ Türkçe

6.gün : Matematik – Fen -­ Sosyal

7.gün : Matematik –  Türkçe

Bu programı iki hafta boyunca uygularken gün sonunda veya ders çalışırken inekle.com’daki öğretmenlerden her zaman yardım alabileceğinizi unutmayın. Takıldığınız soruları bırakıp, geçmeyin. Ya biriktirip hepsini birden öğretmene bağlankıp sorun ya da takıldığınız an sorunu halledin ve bir öğretmene bağlanın.

Aynı şekilde konu eksiğiniz varsa inekle’deki öğretmenlerle düzenli olarak çalışabilir, öğrenerek ve eksiklerinizi kapatarak ilerleyebilirsiniz. Bu şekilde daha sağlam hazırlanmış olursunuz.

Unutmayın ki kendi başınıza uzun sürede altından ancak kalkabileceğiniz bir problemi inekle.com’da çok daha kısa sürede halledebilirsiniz.

Emre Solmaz – inekle Eğitim Danışmanı
52 thoughts on “TEOG İçin Nasıl Çalışmalı?”
  1. Merhaba Selin. Çok sevindik! Umarız ki inekle’nin faydasını görür ve istediğin başarıya ulaşırsın 🙂 İyi çalışmalar!

   1. bende çok güvendm inşallah yarar bu arada bende 8.sınıfım ve teogda iyi yapmam lazım ayrıa sağlık meslek lisesini çoooooook ama çooook istiyorum umarım sizinde istediğiniz gelir benmde 🙂 🙂 <3

 1. Merhabalar, ben 8. sınıf öğrencisiyim ve teoga çalışıyorum. Şu anda Fen DNA hakkında her türlü soruyu çözerim. Sosyal ezberimde, matematik eksiklerimi biliyorum ancak sevmesemde anlıyabiliyorum. Ezberim çok kuvvetli. Çoğu tip soruyu biliyorum. İngilizcem B1+ dinden ise soru çözüm teknigini keşfettim. Türkçem zaten iyi. Ancak hala korkuyorum sizce ne yapmalıyım sınav da hemen bitse. Kabataş erkek lisesi ni istiyorum.

 2. Merhabalar sizce 489, 1045 ile Kabataş Erkek lisesine girebilir miyim 🙂

 3. 2 haftam kaldi bu programi uyguluyucam buradan ders almak istiyorum sizce yarari olurmu

 4. merhaba ben dila teog sınavına hazırlanıyorum 2 haftam kaldı sizce neler yapmalıyım güne ne kadar soru çözmeliyim bbana rica etsem bir program hazırlarmısınız

 5. merhaba ben meral öncelikle ben 8.sınftayım.teoga 3 gün kaldı.ve ben kendimi hazır hissetmiyorum.matematik ne kadar çalışsamda yapamıyorum.inkilap tarihide ezberliyemiyorum.son 3 günde ne yapabilirim…çok korkuyorum yapamam diye yani kendime güveniyorum bir de çalışsamda sanki hiç çalışmamış duygusu var içimde acil yardım inekle ekibi.lütfen.please…

 6. merhaba ben meral teog sınavına hazırlanıyorum 3 günüm kaldı sizce neler yapmalıyım?kendimi hazır hissetmiyorum.hazır hissetmem için ne yapmamı öneririsiniz?inkilabı 3 günde nasıl ezberlerim?matematik üslü ve karekökler naıl yapabilirim?3 günüm kaldı ne kadar çalışsamda kendimi çalışmamış hissediyorum.kendime güvenmiyorum.lütfen yardım edin ben çok korkuyorum…..

 7. birinciii dönemm teogdaa 49 yanlismmm vardi nee yapicmmm bilmiyommmmmm ltfnn bnaa yardmmm edn

 8. ya iyide siz ingilizceyi programa dahil etmemişsiniz 🙁 ne ara çalışacağız biz ingilizceyi 😀

  1. Sara merhaba, bununla ilgili olarak forum.inekle.com’a yazabilirsin, inekle.com’daki üniversitelilerden yardım alabilir ya da inekle tv videolarımızı isleyebilirsin: youtube.com/inekletv

 9. ya ben maesela duzenli olarak çalısamıyorum.bir gün calişıyorum ondan sonraki gün calışmıyorum ne yapmalıyım?

  1. Tuğçe merhaba istersen forum.inekle.com’da sorunu paylaşabilirsin ya da inekle.com’daki üniversitelilerden çalışma stratejileri ile ilgili yardım alabilirsin.

 10. Ben okuma kitabı almak istiyorum. Bana bazı kitap isimleri önerebilir misiniz ?

 11. Öncelikle Çok güzel bir site 60 soru çöz ama her hafta artrack mıyız soru sayımızı

 12. çok çok çok teşekkürler .ben bu sene 8. sinifa gectim. çok heyecanlıyım.inşallah faydası olur. ama inanıyorum faydası olacak.ismimden erkek olduğumu sanmayın ben kızım.

 13. meraba.ben caneser.erkek olduğumu sanmayın ben kızım.daha yeni 8. sınıfa geçtim.hem heyecanlıyım,hem de korkuyorum.çok iyi bir liseye gitmek istiyorum.notlarım yüksek.ama bu teog sınavı zor diyorlar.inşallah bu program işe yarar.yarıyacak eminim. size çok çok çok teşekkür ediyorum.

 14. Ya ben hep deniyorum ama olmuyor teog a şurada 2 hafta var zaten hiç bir şey yapamıyorum lütfen biri bana çalışmamı teşviklendirsin

 15. Ne kadar yararlı ve güzel bir yazı olmuş☺😉çook beğendim doğrusu yazıları hem aklıma hem telefona kaydettim😆👌👌

 16. Bu siteye ilk defa giriyorum ve bayıldım faydasını görüceğimi umuyorum. 🙂

 17. çok ama çok teşekkür ederim. Bu programı hemen uygulayacağım 🙂

 18. süper birşey umarım işe yarar size çok teşekür ederiz iyi ki varsınız 🙂

 19. Sizler teşekkür ederim siz in sayenizde hedefim güvenim değişti Bu siteyi TÜRK milletine duyurmak için elimden gelini yapcam ..

Leave a Comment