TEOG Matematik – Doğru Bilinen Yanlışlar

Öncelikle bazı yazıları birbirinden bağımsız değerlendirebileceğiniz gibi bazı yazılar içinde önceki yazılar okumuş olmanız gerekiyor. Bu yazı için şart olmamakla birlikte sizlerden önceki TEOG yazılarını okumadıysanız okumanızı öneririm. TEOG ile ilgili tüm yazıları görmek için tıklayın.
Matematik dersi hepinizin ortak olarak en çok önemsediği derstir bunun farkındayım. Zaten genel manada en düşük doğru ortalamasına sahip bölümlerden biridir. Hepinizin bildiği gibi doğru bilinen yanlışlara özel bir ilgim vardır. Bu yazıda da öncelikli olarak bazı doğru bilinen yanlışların üzerine gidelim.
Doğru Bilinen Yanlışlar
“Matematik kafası diye birşey vardır ve Matematik kafası veya zekasına sahip değilseniz şansınız yoktur.”
Bu tamamen eski moda bir sözdür ve bugün hiçbir geçerliliği yoktur. Her konuda olduğu gibi matematik dersinin de hızlısı ve yavaşı vardır. Yani, matematik ilgi alanına giriyorsa bir konuyu 25 dakikada öğrenirsin, girmiyorsa 40 dakikada öğrenirsin. Bakın dikkat edin %40’ını öğrenirsin tarzında bir çıkarım değil bu. Sadece öğrenim süresi değişir ama sonuç aynıdır.
Yıllar içerisinde zehir gibi olup 20 sorudan 16’sını zor yapabilen veya son derece matematikten soğuk ama deli gibi çalışıp full yapan öğrencilerle dolu bir hafızam var. Özetle, TEOG matematiğini tekrardan antibiyotiği keşfetmek sanmayın ve bu algıyı değiştirin. Zekadan bağımsız, olarak yoğun çalışmayla çok rahat 20’de 20 yapılabilir. Tahmini olarak söylemiyorum, tecrübelerime dayanarak söylüyorum.
“Çok fazla soru çözmelisiniz, konu çalışmaya değil soru çözmeye odaklanın.”
Bu elinde malzeme olmayan birine yemek yaptırmaya çalışmaya benzer. Bir konuyu tam özümsemeden soru çözmenin hiç bir anlamı yoktur. Bir önceki yazımda verdiğim çalışma programında da göreceğiniz gibi, konuyu iyice anlamanız önemli.
Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı
2 thoughts on “TEOG Matematik – Doğru Bilinen Yanlışlar”
  1. Kesinlikle çok doğru bi yazı elinize sağlık. Ben yetenek sınavlarına da girdim tamemen sözel zekalı çıktım . Fakat bu sene matematiğim çok iyi. Matematik test çözerek ve dersinde dinleyerek kazanılan bir ders. Mesela ben 6.sınıfta matematikten 36 almıştım. Fakat bu sene en düşük notum 88 klişeleri yıkın 🙂 !

Leave a Comment