TEOG Öncesi Tavsiyeler

Öncelikle doğru bilinen yanlışları konuşmakta fayda var. MEB’in internette yayınladığı testlerin zorluk derecesi ve 1. sınavda çok fazla birinci çıkması üzerinde sınavın zor olacağına dair söylentiler gezinmeye başladı. Öncelikle şunu belirtelim hiçbir gösterge bize sınavla ilgili kesin bilgi vermez. Her şey bir yana bütün zamanların en kolay sınavı da olabilir, en zor sınavı da olabilir. Bu konuda panik ya da endişe fayda yerine zarar getirir. Elimizdeki en gerçek referans geçen sene yapılan Nisan TEOG sınavı. Ayrıca, eski SBS sınavları da önemli referans görevi görmekteler. Eğer, geçmiş yılların sorularını çözmediyseniz az bir süreniz de kalmış olsa mutlaka çözmeye çalışın.

Negatif, kaygı dolu, sizi strese sokacak tüm sohbetlere kulaklarınızı tıkayın. Bu ortamlar sadece korkmanıza ve başarısız olmanıza sebep olur.

Sınava 1-2 gün kala kesinlikle zihin açar denilen takviyelerin, bitki çaylarının yanına yaklaşmayın. Ayrıca, son 2 gün kesinlikle dışarıda yemek yemeyin.

Son gün ya da 2 gün kala çalışmayı bırakmak zorunda değilsiniz. Kendinizi ne zaman huzurlu hissederseniz o zaman çalışmayı bırakın.

Sınava kendinizi bir türlü hazır hissetmiyorsanız paniğe kapılmayın! Unutmayın, zaten ne kadar vakit verilirse verilsin, ne kadar çalışırsanız çalışın kendinizi hep yeteri kadar çalışmamış gibi hissedeceksiniz. Tıpkı her vücut geliştirmecinin kendisini zayıf hissetmesi gibi.

Sınavdan önceki gece kendinizi uyumak için zorlamayın ama sınavdan bir önceki gün sabah çok erken kalkın ki akşam uykunuz gelsin.

Sınavda bir oturumu kötü geçirirseniz asla her şey bitti diye düşünmeyin. Unutmayın, 6 bölüm var ve bir tanesinin kötü geçtiğini düşünerek diğerlerini harcamanız doğru olmaz. Çıktığınız sınava değil, gireceğiniz bir sonraki sınava odaklanın ve moralinizi yüksek tutun.

Hepinize sonsuz başarılar dilerim.

Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı

blog-banner

7 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir