TEOG Öncesi Tavsiyeler

Öncelikle doğru bilinen yanlışları konuşmakta fayda var. MEB’in internette yayınladığı testlerin zorluk derecesi ve 1. sınavda çok fazla birinci çıkması üzerinde sınavın zor olacağına dair söylentiler gezinmeye başladı. Öncelikle şunu belirtelim hiçbir gösterge bize sınavla ilgili kesin bilgi vermez. Her şey bir yana bütün zamanların en kolay sınavı da olabilir, en zor sınavı da olabilir. Bu konuda panik ya da endişe fayda yerine zarar getirir. Elimizdeki en gerçek referans geçen sene yapılan Nisan TEOG sınavı. Ayrıca, eski SBS sınavları da önemli referans görevi görmekteler. Eğer, geçmiş yılların sorularını çözmediyseniz az bir süreniz de kalmış olsa mutlaka çözmeye çalışın.

Negatif, kaygı dolu, sizi strese sokacak tüm sohbetlere kulaklarınızı tıkayın. Bu ortamlar sadece korkmanıza ve başarısız olmanıza sebep olur.

Sınava 1-2 gün kala kesinlikle zihin açar denilen takviyelerin, bitki çaylarının yanına yaklaşmayın. Ayrıca, son 2 gün kesinlikle dışarıda yemek yemeyin.

Son gün ya da 2 gün kala çalışmayı bırakmak zorunda değilsiniz. Kendinizi ne zaman huzurlu hissederseniz o zaman çalışmayı bırakın.

Sınava kendinizi bir türlü hazır hissetmiyorsanız paniğe kapılmayın! Unutmayın, zaten ne kadar vakit verilirse verilsin, ne kadar çalışırsanız çalışın kendinizi hep yeteri kadar çalışmamış gibi hissedeceksiniz. Tıpkı her vücut geliştirmecinin kendisini zayıf hissetmesi gibi.

Sınavdan önceki gece kendinizi uyumak için zorlamayın ama sınavdan bir önceki gün sabah çok erken kalkın ki akşam uykunuz gelsin.

Sınavda bir oturumu kötü geçirirseniz asla her şey bitti diye düşünmeyin. Unutmayın, 6 bölüm var ve bir tanesinin kötü geçtiğini düşünerek diğerlerini harcamanız doğru olmaz. Çıktığınız sınava değil, gireceğiniz bir sonraki sınava odaklanın ve moralinizi yüksek tutun.

Hepinize sonsuz başarılar dilerim.

Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı

blog-banner

7 thoughts on “TEOG Öncesi Tavsiyeler”
  1. Ay hocam valla Allah sizden razı olsun çok güzel iyi guduluyosunuz önerileriniz mükemmel coooook tesekkur ederim.

  2. Merhaba bildiğiniz gibi 2aydan az kaldı ve ben dershaneye gitmediğim için konu eksiğim var ve çok stres içerisinde tüm henüz bi çalışma programın yok etrafında beklentilerde yüksek 7 de 95 ortalama 6 da ise 88 di nasıl calisirim ve bu korkuyu nasıl atarm (470puan almak istiyorum )

    1. Merve merhaba, inekle.com’daki üniversitelilerden birebir yardım alabilirsin. Derslerle ilgili konu anlatımı veya soru çözümü isteyebilir, çalışma stratejileri, üniversite ve bölümler hakkında danışabilirsin. Şimdiden başarılar dileriz!

  3. merhaba.teoga 1 ay kaldı.sitenizden korkumu yenmek için yararlanıyorum.tebrikler çok güzel videolarınız var.ama bana daha başarılı olmak için bir öneriniz varmı.şimdiden teşekkürler…

  4. abi ben çok korkuyorum daha çalışmaya başlamadım başlıyıcam inşallah dediklerin başarılı bir sonuç olur

Leave a Comment