TEOG Sınavına Bir Hafta Kala Neler Yapmalı?

TEOG sınavına bir hafta kala öğrencilerin özellikle dikkat etmesini tavsiye edeceğim bazı noktalar var. Öncelikle her sınav öncesi verdiğim genel tavsiyelerle başlamak isterim.
1)Beslenme düzenine dikkat etmelisiniz ve kan şekerinizi düzensiz hale getirecek aşırı şekerli ürünlerden uzak durmalısınız. Bunun dışında B vitamini almanızı ve tabii eğer hap kullanmak istemezseniz B vitamini yönünden zengin gıdalara yönelmenizi tavsiye ederim. Zihin açar diye bol bol yedirilen bal ve pekmez türevi gıdaları ise az miktarda tüketmenizi öneririm.
2)Uyku düzeni diğer bir önem verilmesi gereken bölümdür. Sizin yaşlarınızda akşam 11 ile gece 3 arasındaki o 4 saat uyku anlamında çok kıymetlidir. Bu nedenle; en geç 12 gibi uyuyup bu sürenin üç saatini uykuda geçirmenizi öneririm. Ancak stresten uyuyamıyorsanız asla kendinizi zorlamayın.
3)Geçmiş yılların soruları sizler için önemli ve tek referanstır. O nedenle bu soruları mutlaka çözmelisiniz.
Bu üç önemli noktadan sonra 1 haftada neler yapabilirim konusuna gelirsek, unutmayın bu sürede bir mucize yaratamasak bile anlamlı bir artış yakalayabiliriz.

Bunun için günde minimum 300 soru çözmeli ve her gün her derse el sürmelisiniz. Bu noktada inekle.com’daki üniversitelilerden yardım alabileceğinizi, konu anlatımı ya da soru çözümü için isteyebileceğinizi unutmayın! Bu sayede zaman kaybetmeden takıldığınız birçok sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

TEOG SOSYAL

Öncelikle; her gün inkılap tarihi ve din kültürü okuması yapmanızı öneririm. İnkılap tarihinde ya istiklal ya ölümden başlayıp vaktiniz kalırsa eski konulara dönmemizi öneririm.

TEOG MATEMATİK
Matematikte bu kalan bir haftada ara sıra testler çözmek dışında, üslü sayılar, fraktalkar gibi konularda vakit kaybetmeyin. Çünkü, bu konularda soru sorulsa bile eski konular olduklarından ağırlık onlarda değil, üçgenler, trigonometri eğim gibi konularda olacaktır. Özellikle trigonometriden bir formül kağıdı son haftada baya işinize yarayacaktır. Eşlik ve benzerlik ise çok soru bazlı bir konu olduğundan bol soru çözmenizi öneririm.
TEOG FEN
Fen dersi için ise hem çok kolay bir konu olması, hem de yeni konu olmasından dolayı ses konusunun üzerinde durmanızı ve oradan gelecek soruları garantilemenizi öneririm.
TEOG TÜRKÇE
Türkçe için ise her zaman belirttiğim gibi sözcükte, cümlede ve paragrafta anlam çok önemlidir. Bunun yanında cümlenin öğeleri ve fiilde çatı üzetinde durmanız gereken konulardır.
Herkese başarılar!
Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı

25 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir