Tıp Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım?

SORU: Tıp istiyorum çok istiyorum hemde çok çok çok 🙁 ne yapacam nasıl çalışacam gerçekten bilmiyorum 🙁 yardım edin! 🙁

CEVAP: Merhaba, inekle.com’a hoş geldin! İstemek motivasyonu kuvvetlendiren en önemli şey. Yani; kazanmayı çok istiyorsan bu yoldaki tüm sıkıntıları da göze alacağın anlamına geliyor.

Tıp fakültesini kazanabilmen için matematik temelinin iyi olması gerekiyor.

Eğer sınava bu yıl girenlerdensen eksikliklerini bir an önce tamamlamalısın. Yapamadığın konu kalmamalı, eğer varsa inekle’deki öğretmenlerden yardım isteyebilirsin.

Eğer bu yıl sınava girmiyorsan, okulda derslerde işlenen konuları es geçmemelisin. Eğer anlayamadığın konular varsa bunları anlamak için gayret göster ve o konularla ilgili mutlaka konu testleri çöz. Okuldaki notlarını da böylece yükseltmiş, sınav puanına eklenecek diploma notuna da katkıda bulunmuş olursun.

Tıp fakültesinde olman dileğiyle. Başarılar!

– Hilal Gaye, Bilkent Üniversitesi, Türk Edebiyatı, Lisansüstü

26 thoughts on “Tıp Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyım?”
 1. merhaba hocam ben aöf ilahiyat bölümü 1 sınıfda okuyorum 2015 ygs varsa ygsye giricem eğer 4 yıllık ilahiyat fakültesi kazanırsam 2 yıl aöf okuduğum için bazı dersleri vermiyecekmişim herhalde o dersleri tekrar almayayım diye birisinden duymuştum ama doğru olup olmadığını bilmiyorum bunun hakkında fazla bilgimde yok acaba doğrumu eğer öyle bir şey varsa ygs sınavına girip kazanmaya çalışacağım yoksada dgs ye giricem onu kazanmaya çalışırım bunlar hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler 🙂

  1. Sorduğun soru da merak ettiğin konu da çok kapsamlı bir konu. Tam detaylarını bilmeden bir şey söylemem zor, ama ortalama bir cevap vermeye çalışayım. Şöyleki hangi derslerin sayılıp hangilerinin sayılamayacağına karar verecek merci geçmeye çalıştığın akademik kuruldur. Yani şöyle ifade edeyim; mesela Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümüne Uludağ Üniversitesi Fizik bölümünden gelen birinin aldığı bir dersi -o ders iki üniversitede olsa dahi- saymayabilirler. Çünkü birinin eğitimi İngilizce diğerinin değil. Ama bununla birlikte bu dersi sayabilirler de. Dediğim gibi geçeceğin üniversitenin akademik kurulu buna karar verir. Bir de üniversite sınavına tekrar mı girsem, yoksa DGS ile mi şansımı denesem demişsin. Hangisinde olasılığın yüksekse onu seç. Bir önceki sorduğuna dönersek bölüm sekreterliğini arayıp ders saydırmanın kurallarını sor. Mesela bazı üniversiteler B ve üstü notları geçerli sayıyorlar. Kimileri için ise C yeterli oluyor. Bol şans!

   Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı

  1. Muhammet merhaba, böyle genel bir şey söylemek yanlış olur. inekle’de dershaneye giden öğrenciler de var, gidemeyenler de. Ya da özel ders alanlar da var alamayanlar da. Bu tamamen senin durumunla ve inekle’yi nasıl, ne kadar kullandığınla alakalı diyebiliriz. Başarılar dileriz!

 2. Merhaba ben bu yilin mezunuyum seneye biraktm tercihleru. Tip istiyorum nasil bir yol izlemeliyim ? Yardimci olursaniz sevinirim.

 3. meraba hocam ben dis hekimligi kazanmayi cok istiyorum bu seneki sinava girdim. 110 bininci oldum. ama bu sene bazi sansizliklar yuzunden calisamadim. tekrardan hazrlaniyorum. sizce yapabilir miyim ? nasil calismami onerirsiniz?

  1. Hatice merhaba, 110.000 biraz olumsuz bir sonuç senin de bildiğin üzere ancak asla vahim bir sonuç değil. 100 binli sıralar için hep şunu düşünürüm; patlamaya hazır bir bomba ama pimini çeken olmamış. Bu yüzden sana tavsiyem inekle’yi her anlamda sömürmen. Benim yazılarımı yıl boyunca hep takip et. Ayrıca inekle.com’daki abi ve ablalardan destek al. Son olarak sana şunu söyleyeyim ilk yıl 160bininci olan ve sonra fena halde saldırarak bu yıl ilk 20bine giren öğrencim oldu. Yani umut hep var.

 4. hocam son sene tıp kazanmak mümkünmü gereken şartlar nelerdir bi izah etseniz

 5. bn özel bi dershaneye gidicem bu sene teoga hazırlık için yani 8. sınıf için. İnekle yi kaç saat kullanmalıyım acaba günde?

  1. Ayşe merhaba, bu tamamen sana bağlı aslında. inekle’nin güzelliği herhangi bir dayatma olmadan, ihtiyacına göre, istediğin an yardım alabiliyor olman. Bunun için belirlediğin öğretmenlerle beraber bir program oluşturabilir ve buna uyarak düzenlice çalışabilirsin.

 6. Merhaba. Ben Boğaziçi üniversitesinde işletme okumak istiyorum. Şuan 10. sınıfa geçicem ama 9. sınıf alt yapım hiç yok. 10. sınıfta hem 10. sınıfa çalışıp hemde 9. sınıfı tekrar edebilirmiyim? 9. sınıftaki eksiğimi nasıl kapatabilirim? Ne yapmam gerek bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. Rabia merhaba. BOUN işletme ilk 1.000’den hatta ilk 500’den öğrenci alır. Haliyle okul başarının da iyi olması gerekli. Bu yüzden 9.sınıf okul notların yeterli değilse bu üç yılda bütün derslerden 90 üzerinde almak için çaba harca. 9. sınıf bildiğin gibi birinci aşama olan YGS’nin temelini oluşturur. Özetle benim tavsiyem 10. sınıf derslerinden belli düzeye gelince ara ara dönüp 9. sınıf açıklarını kapatman. Bu konuda inekle’deki üniversitelilerden yardım alabilirsin. Ara ara onlarla çalışabilirsin. Ama bu yılı sırf 9. sınıfa harcamaya kalkarsan hem okul notların kötüleşir hem de bu yıl öğrenmem gerekenleri kaçırırsın. Önce 10, kalan vakitlerde de 9 idealdir. Başarılar!

 7. Merhaba 🙂 Ben bu sene TEOG’a hazırlanıyorum. 8. sınıf anlayacağınız.. Bunun yanında birde cumartesi günleri 12’den 5’e kadar TÜBİTAK MATEMATİK OLiMPİYATLARI’na hazırlık yapıyorum. (Bir kurs ile) Bu sene başladım bu kursa. Kurstaki öğretmenimiz olimpiyatlar için günde en az iki saat çalışmamız gerektiğini söyledi ve bazı öğrenciler 3. sınıftan beri bu sınava odaklı çalışıyorlarmış. Kursta 20 kişiyiz ve bir sınavla kursa alındık. Ben sınavda 19. oldum.. Tüm bunlardan sonra ben de şansımın az olduğunu, kursu bırakmam gerektiğini ve zaman kaybı olduğunu düşündüm. Ama bir türlü karar veremiyorum. Sizce ne yapmalıyım? İyi günler dilerim 🙂

  1. Saliha merhaba. Tübitak hazırlığı ile TEOG bambaşka konseptlerdir. Ancak, yine de Tübitak sınavlarına çalışıyor olmak çok önemli bir aktivitedir. Eğer benim bilim ile çok bir alakam yok diyorsan ve asıl önemli olan kazanacağım lise diyorsan durumu buna göre değerlendirmelisin. Ancak 19. olmanı kafana takma, etraftan özellikle etkilenme önceliklerinin ne olduğunu belirle ve sadece kendine, ailene doğru gelen karara yönel.

 8. Merhaba umarım bunu görür ve bana yardımcı olma umudunuzla yazıyorum.Ben burada yazanlara göre biraz küçüğüm sanırım 8.sınıfım ve bu yıl benim hayatımı maaf edeceğini düşündüğüm TEOG sınavı var.Ve ben çok korkuyorum.Derslerim o kadar iyi değil ya genelde teşekkür alırım.Ama bu yıl gerçekten Sağlık Meslek Lisesine gitmek istiyorum en büyük hayalim.Ve çalışıyorum da ama sorun şu ki benim dikkatim sürekli dağılıyor çalışmak istiyorum ama bişey beni engelliyor daha doğru düzgün bi çalışma programım bile yok derste bile sürekli dalıyorum lütfen bbana yardım edin

  1. Asya merhaba, öncelikle eğer dalgınlık dediğin motivasyon eksikliğinden kaynaklıysa motivasyonla ilgili yazılarımızı okumanı tavsiye ederim. TEOG sınavına gelince “hayatımı mahvedecek” tarzINDA bir düşünceyi kafandan atmazsan hem mutsuz olacak hem de başarılı olmanı zorlaştırmış olacaksın. Bu yüzden sınavdan korkmak yerine sınavı anlayıp harekete geçmeni öneririm. Blog’da TEOG üzerine birçok yazı bulacaksın. Bunları okuyup uygulayarak, motive olabilirsin.

   inekle.com’daki üniversitelilerden yardım alabileceğini de hatırlatalım. Hepsi sınav stresinden geçmiş üniversite öğrencileri. Hem motivasyon, çalışma stratejileri konusunda hem de derslerinle ilgili yardımcı olabilirler.

   Başarılar!

 9. Merhaba hocam ben kadir has anadolu lisesi nde okuyorum. Hedefim Cerrahpaşa Tıp. Dokuzuncu sınıf ortalamam 80 maalesef onuncu siniftayim çok çalışmaya başladım. Coğrafya tarih edebiyat kimya biyoloji gibi derslerim çok güzel gidiyor şuan ama fizik ve matematikte zorlanıyorum. Daha doğrusu sınıfta en iyi değilim. Onları nasıl daha iyi yapabilirim günde toplam ne kadar soru cozmem gerekir? Bu yıl ortalamami kaç tutmaliyim? Bir de ingilizcem çok iyi değil ortalamami düşürüyor biraz. Bu yılın yazında nasıl çalışmalıyım,10.sınıf ve 9.sinifi nasil toparlarim ve ne kadar soru çözersem eksiklerim kapanır? Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

 10. 8. SINIF olan teog a hazırlanan arkadaşlar gerçekten bazı arkadaşlar korktuğunu yazıyorlar ben 9. sınıfım bu sene ve teog geçen sene ilk bizim üzerimizde denendi korkularınızın olması çok doğal çünkü herkesin hayllari var ve herkes ulaşma çabasında bence hiç korkmanıza gerek yok düzenli ve palanlı bir şekilde çalışıp bütün konuları yutarsanız 🙂 sınava girdiğinizde korkulacak bişey olmadığını anlıyacaksınız geçen sene teog çok kolaydı bu sene nasıl olur bilmiyorum ama yapabilirsiniz 🙂

 11. bu sene 9. sınıfım tıp en büyük hayalim ama kortuğum tek ders matematik çünkü matematiği hemen anlayamıyorum eve gelip uzun uzun tekrar edrsem anlıyabiliyorum bazıları hemen anlıyor o yüzden ben acaba tıpı kazanacak kabiliyette biri değilmiyim lütfen cevaplayın

  1. biraz zor anlayabilirsin ama bu tıp kazaanamayacağın anlamına gelmez sonuçta çalışıp anlayabiliyorsun sadece eve gidince gününü geçirmeden çalış

  2. Merhaba ben 29 yasindayim ve sinif ogretmeniyim. Unuversiteyi 2011 yilinda bitirdim. Lise yillarinda bilincli olarak yonlendirilemedim ve tip okumak istememe ragmen kendimi egitim fakultesinde buldum.lisede sayisal bolum mezunuyum. Su an ani bi kararla unuversite sinavlarina hazirlanmaya baslasam yeniden sizce yeni sinav sistemine gore neler yapmaliyim. Matemetik 1 ve matematik 2 gibi konular ayriliyor mu eskisi gibi.

 12. MerhAbalar size bir sorum olacak ben 9.sınıf öğrencisiyim müthiş bir şekilde tıp istiyorum. Fakat teogda 474 puan almam rağmen sıralamam 26 binlerdeydi. Tıp fakültesine girmem için ygs lys de ilk 15 bine girmem gerekiyor. Maalesef Zeki bir öğrenci değilim ama ders çalışıyorum sizce tıbba girme olasılığım varmı yada tıbba girmek için çok Zeki olmak şartımı bunu merak ediyorum. Ve gerçekten moralim bozuluyor ne yapmalıyım

 13. Merhaba ben 10.sınıf öğrencisiyim tıp fakültesi okumayı çok istiyorum önündeki 2 yıl içinde nasıl çalışmalıyım

Leave a Comment