Verimli Deneme Çözme Yöntemleri–YKS

Merhaba inekle Blog Okuyucuları, ben sayısal ders öğretmeni Selin. Bu yazımda size sınav senesinin vazgeçilmezi olan denemeleri en verimli şekilde nasıl kullanabileceğimizden bahsedeceğim. Hepimizin bildiği üzere sınav senesinde yapılması gereken en önemli şey deneme çözmektir. Her bir deneme sınavın provası olarak görülmeli, uygun ortamda ve süre tutarak çözülmelidir. Çoğu okul ve dershaneler denemeleri YKS saatinde başlatır ve öğrencilerin zihnini tam o saatte sınav olmaya alıştırmaya çalışır. Peki, denemeyi uygun koşullarda çözmek o denemeden alacağımız maksimum verimi bize sağlar mı? Hayır, denemeden alacağımız verim bize yalnızca sınav simülasyonu sağlamasından ibaret değildir.

Denemeyi çözdükten sonra öncelikle cevaplarımızı mutlaka kontrol etmeliyiz. Doğru, yanlış ve boş sayımızı not almalı, yanlış ve boşlarımızın hangi konulardan olduğunu belirlemeli ve bir sonraki denemeye kadar bu eksiklerimizi tamamlamalıyız. Türkiye geneli denemelerde sıralamamıza da bakabiliriz fakat denemeler takip edilirken önceki denemelere göre ilerleme durumuna dikkat edilmeli, sıralamaların bizi yanıltabileceğini unutmamalıyız.

Yani çözdüğümüz deneme bize zaman yönetimini, ilerleme durumumuzu ve konu eksiklerimizi gösterir. Peki, şimdi bu denemeyle işimiz bitti mi? Henüz değil. Yanlış yaptığımız, boş bıraktığımız ve “Bu soru çok güzelmiş, bunu bir kez daha çözmeliyim.” dediğimiz soruları o denemeden kesmeli ve bir soru kutusu oluşturmalıyız. Soru kutusu bize yanlışlarımızı öğrenip öğrenmediğimizi anlama fırsatı sunuyor, ayrıca cevaplarını kontrol ettikten sonra soruları çözmeye çalıştığımız için tam olarak anlamadığımız soruları bile çözdüğümüzü sanabiliyoruz. Bu nedenle soru kutusu deneme çözmenin bazı öğrenciler için en önemli aşaması.


Bu aylarda bolca deneme çözmeyi, deneme analizi yapmayı ve eksiklerinizi tamamlamayı ihmal etmeyin. Herkese kolay gelsin. 😊

Selin Funda Özbay

10.05.2023

One thought on “Verimli Deneme Çözme Yöntemleri–YKS”
Leave a Comment