YGS Sonuçlarını Nasıl Yorumlamalı?

YGS sonuçlarını nasıl yorumlamalı?

YGS, her ne kadar öğrencilerin direkt üniversitelere yerleştiği sınav olmasa da öğrenciler açısından ciddi önem taşır. Öncelikle YGS, LYS’ye göre çok dar bir kapsama sahiptir ve göreceli olarak LYS’den daha basit bir sınavdır.

Haliyle Matematik alanında soruların yarısını yapmış olmak LYS’de matematik sorularının yarısını yapacağınız anlamına gelmez. Hatta çalışma temposu artmazsa LYS’de matematik sorularının yarısını bile yapmak oldukça zordur.

YGS hepimizin bildiği üzere 4 yıllık lise eğitiminin ortalama 1 yılını kapsarken LYS 3 yılını kapsamaktadır.

Bu noktadan sonra sayısal verilere dönecek olursak netler ve puan bizler için asla belirleyici değildir. Soruların zorluk derecesi ve bunun gibi başka faktörler netlerin ve puanların belirleyiciliğini azaltır. Bizim için mühim olan öğrencinin sıralamasıdır. Yani tek referans sınavda kaçıncı olduğunuzdur.

Bir örnek üzerinden gitmemiz gerekirse; YGS sonucunda sayısal bölüm öğrencisi olan Ahmet’in 28000. sırada olduğunu düşünelim. Ahmet geçen sene en son 26000.’nin girdiği bir bölümü istemektedir. Buradaki en büyük hata Ahmet’in LYS’de bu 2000 kişiyi geçerek bu işi bitirebileceğini sanmasıdır. Matematiksel olarak ve düz mantıkla doğru gibi görünen bu durum tamamen bir algı yanılmasıdır. Olması gereken Ahmet YGS’de geçtiği 26000 kişiyi LYS’de bir kez daha geçtikten sonra kalan 2000 kişiyi de geçmelidir. Yani ilk sınavda 90 alan biri ikinci sınavda iki puanlık soru yapınca 92 almaz, 90 puanlık soruyu yapıp üzerine bir de 2 puan daha alınca toplam puanı 92 eder. Haliyle YGS’de geçtiğiniz ekip boş durmayacak ve o insanların tamamını bir kez daha geçmeniz gerekecek.

Bu konuyu bu kadar detaylı anlatmamın en temel sebebi hayalperestlikle gerçekçilik arasındaki çizgiyi doğru tutturmanızı sağlamak. Sınavda 88000. sırada bulunan birinin LYS sonucunda ilk 5000’de yer alması imkansız olmasa da oldukça zor olabilir. Gerçekçi olan ise 88000. olan bir öğrencinin sıralamasını ilk 50000 içine almaya çalışmasıdır. Bu öğrencimiz ilk 5000lik üniversitelerden birini istiyorsa, mevcut puanı ile bu yıl giremeyecek dahi olsa, gelecek sene motive olabilmesi ve umut vaad edebilmesi adına bu sene sınava hazırlanmaktan asla vazgeçmemelidir.

Sonuç olarak sıralamanızı LYS’de yükseltmek için YGS’ye çalıştığınızdan çok daha fazla çalışmanız gereklidir ve sıralama yükseltmek her ne kadar mümkün olsa da hayal kırıklığına uğramamak için hedef belirlerken gerçekçilikten uzaklaşmamak çok önemlidir.

Sorularınız varsa lütfen yorum bırakın, yardımcı olmaya çalışalım!

Herkese başarılar.

Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı

54 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir