YGS Sonuçlarını Nasıl Yorumlamalı?

YGS sonuçlarını nasıl yorumlamalı?

YGS, her ne kadar öğrencilerin direkt üniversitelere yerleştiği sınav olmasa da öğrenciler açısından ciddi önem taşır. Öncelikle YGS, LYS’ye göre çok dar bir kapsama sahiptir ve göreceli olarak LYS’den daha basit bir sınavdır.

Haliyle Matematik alanında soruların yarısını yapmış olmak LYS’de matematik sorularının yarısını yapacağınız anlamına gelmez. Hatta çalışma temposu artmazsa LYS’de matematik sorularının yarısını bile yapmak oldukça zordur.

YGS hepimizin bildiği üzere 4 yıllık lise eğitiminin ortalama 1 yılını kapsarken LYS 3 yılını kapsamaktadır.

Bu noktadan sonra sayısal verilere dönecek olursak netler ve puan bizler için asla belirleyici değildir. Soruların zorluk derecesi ve bunun gibi başka faktörler netlerin ve puanların belirleyiciliğini azaltır. Bizim için mühim olan öğrencinin sıralamasıdır. Yani tek referans sınavda kaçıncı olduğunuzdur.

Bir örnek üzerinden gitmemiz gerekirse; YGS sonucunda sayısal bölüm öğrencisi olan Ahmet’in 28000. sırada olduğunu düşünelim. Ahmet geçen sene en son 26000.’nin girdiği bir bölümü istemektedir. Buradaki en büyük hata Ahmet’in LYS’de bu 2000 kişiyi geçerek bu işi bitirebileceğini sanmasıdır. Matematiksel olarak ve düz mantıkla doğru gibi görünen bu durum tamamen bir algı yanılmasıdır. Olması gereken Ahmet YGS’de geçtiği 26000 kişiyi LYS’de bir kez daha geçtikten sonra kalan 2000 kişiyi de geçmelidir. Yani ilk sınavda 90 alan biri ikinci sınavda iki puanlık soru yapınca 92 almaz, 90 puanlık soruyu yapıp üzerine bir de 2 puan daha alınca toplam puanı 92 eder. Haliyle YGS’de geçtiğiniz ekip boş durmayacak ve o insanların tamamını bir kez daha geçmeniz gerekecek.

Bu konuyu bu kadar detaylı anlatmamın en temel sebebi hayalperestlikle gerçekçilik arasındaki çizgiyi doğru tutturmanızı sağlamak. Sınavda 88000. sırada bulunan birinin LYS sonucunda ilk 5000’de yer alması imkansız olmasa da oldukça zor olabilir. Gerçekçi olan ise 88000. olan bir öğrencinin sıralamasını ilk 50000 içine almaya çalışmasıdır. Bu öğrencimiz ilk 5000lik üniversitelerden birini istiyorsa, mevcut puanı ile bu yıl giremeyecek dahi olsa, gelecek sene motive olabilmesi ve umut vaad edebilmesi adına bu sene sınava hazırlanmaktan asla vazgeçmemelidir.

Sonuç olarak sıralamanızı LYS’de yükseltmek için YGS’ye çalıştığınızdan çok daha fazla çalışmanız gereklidir ve sıralama yükseltmek her ne kadar mümkün olsa da hayal kırıklığına uğramamak için hedef belirlerken gerçekçilikten uzaklaşmamak çok önemlidir.

Sorularınız varsa lütfen yorum bırakın, yardımcı olmaya çalışalım!

Herkese başarılar.

Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı
54 thoughts on “YGS Sonuçlarını Nasıl Yorumlamalı?”
 1. eşit ağırlık öğrencisiyim ygs sıralamam 371000 sıralamamın kötü olduğunu biliyorum ama psikoloji istiyorum ikinci bir seçenek olarak 100000lerde olan sosyoloji istiyorum.psikolojiye karşı umutsuzum psikolojiden vazgeçmem mi gerekiyor bu durumda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sena merhaba! Eğer Vakıf Üniversiteleri alternatifin yoksa ve kendine bu konuda güvenebiliyorsan bir sene daha hazırlanma konusunu düşünmeni tavsiye ederim. Çünkü, istemedigi okullara ve bölümlere giden öğrencilerin birçogu ilk veya ikinci senelerinde okulu bırakıp tekrar sınava hazırlanıyorlar. Bu açıdan bakarsak, bir yıl büyük bir kayıp değildir. Ancak, illa bu yıl yerleşmek konusunda ısrarın varsa şehir dışında üniversitelere bakmanı tavsiye ederim. – Emre

 2. ygs 2 de 80000 deyim diş hekimliği istiyorum. sizce olma olasılıgı var mı yani biraz imkansız ama fullesem dahi olmaz mı bu konu canımı çok sıkıyor cevaplarsanız cok sevinirim

  1. Ayşe merhaba! Eğer alternatiflerin arasında Vakıf Üniversiteleri varsa o zaman ihtimalin biraz daha artabilir. Ancak, benim tavsiyem bütün gücünle çalışmaya devam etmen. Unutma, hedefinden çok eminsen her zaman tekrar hazırlanmayı deneyebilirsin ya da eğer istiyorsan sağlık sektöründeki diğer dallara da bakabilirsin.

 3. çok iyi bir okul puanı ve derecelere sahiptim fakat ygs çalışmak, çözmek beni sıkıyordu. Lys çapında kendime oldukça güveniyordum ve ygs sınavı nasıl olsa daha basit diye pek önemsemedim, lys çalıştım. Sınav günü de aynı psikolojideydim,önemsemedim, kendimi zorlayamadım. Ygsde hiç de güzel gelmeyen bir sonuç vardı elimde. ygs1 79.000 ygs2 65.000 bu sıralamayı olabildiğince geri çekebilecek lys netlerini yapabileceğimi düşünüyorum çünkü bu zamana kadar lys çalıştım. Güdülenmem için en fazla ne kadar geriye çekebilirim onu öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Stratejik olarak yanlış davranmışsın ve negatif bir sonuçla karşı karşıya kalmışsın. Matematiksel olarak birçok faktörden etkileneceğinden kesin bir şey söylemek mümkün değil. Ancak, geçen sene YGS’de 41 bininciyken, çok çok başarılı bir sınavla 9 bininci olan birini tanıdım. Bu mantık çerçevesinde çok yüksek seviye bir LYS geçirmen durumunda sıralamanı 15 bin, 20 bin seviyelerine çekebileceğini düşünüyorum. Ancak, unutma burada LYS’nin zorluk seviyesi, insanların sınavı yapabilirliği, gibi faktörleri hesaba katmadan ortalama konuşuyoruz.

 4. Selam … Ben sayısalcıyım . Ygs sıralamam hiç istediğim gibi değil. 53000 olması moralimi altüst etmiş durumda ve bir türlü odaklanıp LYS ye başlayamadım . İlk üç binle alan tıplar hedefimdi ve buyük hayal kırıklığı yaşıyorum. Ne yapacağım hiç bilmiyorum. Çekebilir miyim ki LYS de sıralamamı üç bine ?

  1. Büşra merhaba! 53 binde olan sıralamanı iyi bir çalışmayla ilk 20bin sıralamalarına getirebilirsin. Ancak, ilk 3bin biraz zor olabilir. Basitçe şöyle düşün; ilk sınavda seni geçmiş olan 53bin öğrencinin 50binini bu sınavda geçmen gerekiyor. Benim tavsiyem soluksuz bir şekilde bütün bu düşüncelerden uzak kalarak çalışman ve bunları sonucunu aldığın zaman düşünmen. Ayrıca, sağlık ile ilgili tek branşın tıp olmadığını da unutma. Diş hekimliği, eczacılık gibi birçok seçeneğe de sahipsin. Ama, ben ille de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tıp okuyacağım diyorsan, sonuç beklediğin gibi gelmezse, bir kez daha sınava hazırlanma ihtimalini de göz onunde bulundur derim. İstediğin yerde okuman en önemlisi. Başarılar!

 5. Sayısalcıyım fen lisesindeyim, ygsye pek çalışmadım 95bin geldi ama lys konularıma çok güveniyorum, 26-27bine çekmem mümkün mü sizce? Nolur cevaplayın

  1. Merve merhaba! Bu tip sorularla çok karşılaşıyorum. Öncelikle geçmiş tecrübelerimden bir iki örnek vereyim. 60binden 20bin, 41binden 9bin gibi sıçrayışlara şahit oldum. Bu nedenle, seninki de imkansız gözükmüyor. Ancak; ne olursa olsun tavsiyem bunu düşünmeden ve stres yapmadan, sadece yapabileceğin kadar çok soru yapmaya odaklanman. İstediğin sonuç zaten gelecektir. İyi çalışmalar ve başarılar!

 6. merhaba tm öğrencisiyim sıralamam ygs 5 400000 hedefim sosyoloji zor gibi gözüksede 400000 içerisinde sayısalcılar sözelciler gitse kalır 150 bin lys konularında edebiyatım tam.lysde 50 bine çekme şansım var mı ya da önereceğiniz altarnatif bölümler var mı açıkçası sesneye girmek istemiyorum

 7. Merhaba,
  YGS-2 sıralamam 15 bin. Tıp istiyorum. Hayalim Ege tıp. O da 4200le kapatmış. Mümkün müdür sizce?
  Teşekkürler…

  1. Ali merhaba, mümkün olabilir tabii. LYS için düzenli çalışmaya devam et. Eksik konu, çözemediğin soru kalmasın. inekle.com’da üniversitelilerden yardım alabilirsin. Ayrıca, Ege TIP’ta okuyan üniversiteliler var. Onlarla da görüşüp, kendilerine sorularını sorabilirsin! İyi çalışmalar ve başarılar.

 8. çok iyi çalıştığımı düşünmeme rağmen ygs de telaş yapıp beklediğimden çok daha kötü bir sonuç çıkardım. öyleki kendime en güvendiğim matematikte bile çuvalladım ve ne yazık ki sıralamam 62 binlerde. Tıp istiyorum (illa tıp istiyorum). LYS me güveniyorum sakin olabilirsem en iyi ihtimalle en çok ne kadar yükseltebilirim. bu sene Tıp kazanabilir miyim?

  1. Büşranur merhaba, LYS’ye kadar düzenli olarak çalışmaya ve kendine güvenmeye devam et! Olabildiğince farklı sorular çöz, çözemediğin soruları sakın es geçme ve mutlaka öğrenerek ilerle. Konularda da eksik olduğun konuları belirle ve onların üzerine git. Sonrasında da oldu ki sınav esnasında telaş yaptın yine, nasıl sakinleşebilirsin bir yol bul kendine. Kısaca bir taktik belirle. Ve sonrasında ne olacağını hep beraber görelim. Neden olmasın?

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak ben en çok ne kadar yükseltebileceğimi merak ediyorum. TIP için en fazla kaç yanlış olmalı? Bu konuda bilginiz var mı?

    1. Büşranur tekrar merhaba. Öncelikle LYS sonucu ne olursa olsun canla başla çalışıp yapabileceğinin en iyisini yapmanı tavsiye ederim. İkincisi ise evet çok zor dahi olsa, eğer bütün bölümlerden full veya 1-2 hata yapmayı başarırsan o zaman sıralaman ilk 10 bin içine girebilir ve TIP fakültelerinden birine yerleşebilirsin. Ancak, eğer sadece doktor olmak beni bu hayatta mutlu eder diyorsan sıralaman ne gelirse gelsin sınava tekrar hazırlanmaktan kaçmamanı tavsiye ederim.

 9. inekle.com çok sevdiğim,güzel bir site..Emek veren herkese çok teşekkür ederim öncelikle ve gelelim beni üzen,düşündüren şeye?Ygs evet önemli bir sınav ilk aşamada lakin bu sınavda beklediğinin çok altında kalıpta lysyi bırakmayıp sıralamasını çok yukarılara çekenleri gördüm… Ygsden sonra moral falan kalmıyor beklediğinin altında yapanlarda,pes etmemesi için ne gerekiyor moral,azim,umut.. Blogunuza girip yazıları okuyorum lakin burada rehberlik veren kişinin sözleri beni şaşırttı vede katılmıyorum açıkcası iç açıcı konuşulabilirdi daha fazla..”Sınavda 88000. sırada bulunan birinin LYS sonucunda ilk 5000′de yer alması zıplaya zıplaya uzaya çıkmakla aynı matematiksel olasılığa sahiptir. Gerçekçi olan ise 88000. olan bir öğrencinin sıralamasını ilk 50000 içine almaya çalışmasıdır”demişsiniz..Umutsuzluğa sevkediyorsunuz,üzüldüm şahsen… 3 sene dershaneye gittim vede 88binden 8 bine geleni de gördüm,115 binden 15 bine de(eşit ağırlık için konuşursak,alanım olduğu için bunlarla ilgilendim)ve tabi 180binden 8 bine gelenide bizzat gördüm sıkı bir çalışmayla tabi ki .Neden bu tarz örneklerden bahsetmiyorsunuz,şu an sınava az bir zaman kaldı çalışıyorum,azmettim moral bozakluğumu yenmeye çalışıyorum bana ve benim gibi olanlara bu yaklaşım doğru değil elimizden geleni yaparız ondan sonra bakarız olur mu olmaz mı diye..Kolay gelsin,iyi çalışmalar..

  1. Büşra merhaba, öncelikle inekle’yi seviyor olmana sevindik! Söylediklerinde haklısın, her şey mümkün tabii ki. Ama bu tamamen kişinin kendisi ile alakalı. Kişileri birebir tanımadan, çalışmalarını, genel durumlarını detaylı olarak bilmeden yorum yazarken sanırım ince bir çizgi var; fazla ümitli konuşup bir hayale bağlanmalarını sağlamak ile fazla gerçekçi ve bazen yanıltıcı olabilecek hayal kırıklığını yaşatmak. Her zaman söylediğimiz gibi yapılan yorumlardan, yazılan yazılardan hep kendinize pay çıkararak, sizin için uygun olanı almanız önemli. Umarız seni ya da başkalarını üzmemişizdir. Çalıştığınız ve kendinize inandığınız sürece başarı her zaman mümkün olabilir! 🙂 İyi çalışmalar ve başarılar.

 10. merhaba inekle.com ekibi ben çok çalışmama rağmem ygs2 de58000 deyim 20-25bin arasına çekebilirmiyim .şansım ne kadar acaba

  1. Soru için 50 binlerden 20 binlere sıralamayı yükseltmek çok da zor değil, imkansız hiç değildir! Ancak, çok yoğun çalışmanı öneririm. İyi çalışmalar ve başarılar!

 11. meraba ben mezunum. gecen sene ygsde ygs1 61k geldi mf4 te onu 24kya çektim. bu sene ise ygs 27k geldi. mf4 10k ya çekme ihtimalim nedir? lysde denemlerde mat geo fulle yakın geliyor. fizik orta son konular yok. kimyda organik bio da sistemler var daha çalışacak. Sizce tempom nasıl?Şimdiden teşekkür ederim

 12. hocam ben ygs 1 200bin ygs 2 250bin 85 bine gelmek istiyorum mf4 te ne kadar mümkün

  1. 200binli seviyelerden 85binlere gelmek mümkün, bunu hatta daha fazlasını yapanları gördüm. Ancak, yoğun bir şekilde çalışmaya devam etmelisin. Başarılar!

 13. Merhaba benim ygs 5 puanım 250 ve 500 bindeyim biliyorum çok çok düşük ama hukuk kazanmayı çok istiyorum lysde kasarsam 20 bin 30 bin arası bir sıralama elde edebilir miyim ? puan olarak 400 lü puanları bulabilir miyim ? Çok umutsuzum 

  1. Elif merhaba. Birincisi unutma ki üniversite sınavına bir kez giriş hakkına sahip değilsin. Hukuk kazanmayı çok istemen ve bir hayalinin olması çok güzel tabii. Buna ulaşmak için elinden geleni yapmalısın o zaman. 500binden 20bine yükselmek zor gibi gözükse de tabii ki imkansız değil! Düzenli çalışıp, olabildiğince soru çözerek ve eksik konu bırakmayarak önemli bir adım atabilirsin. Mutsuzluğa kapılarak motivasyonunu bozma sakın. Başarılar!

 14. Merhabalar, öncelikle tebrik ederim güzel bir platform olmuş.Ben de derecemle ilgili fikrinizi almak istiyorum.Bilmiyorum ygsde falan derece lysde filana çekilir,çekilmez demek ne kadar doğru fakat bu şekilde düşünmenin insana öz güven ve öngörü kazandırdığı kanısındayım.Benim ygs5 derecem 9327 ve merak ediyorum bunu lysde tm3’de 1000-2000 aralığına çekmek ne kadar mümkündür,buna yakın örnekler biliyor musunuz?

  1. Birincisi, zaten aldığın puan ve sıralaman başarılı. Ancak, ilk 1000, ilk 2000 gibi dereceler için kesin bir yargıya varmak her zaman zordur. Özetle, sınav zor olmalı ve sen çok iyi yapmış olmalısın ki derecen 10bin seviyesinden 1000 seviyesine gelsin. Bu da mümkün. Düzenli olarak çalışmaya devam et, eksik konu bırakma ve çözemediğin soruları es geçme. Başarılar!

 15. öncelikle merhaba .ben sınava ikinci kez hazırlanıyorum.sıralamamı kaça çekebilirim diye sormayacağım size.daha çok rehberlik yapmanızı rica edeceğim.sınava ikinci kez girdiğim için daha çok kaygım vardı ve bu sınava yansıdı aklıma sınav anında bişey yapamayacağım geldi sürekli ve titremeye başladım.sınavım tamamen gitmesin diye hemen türkçeye geçtim ve dudaklarımı kıpırdatarak okumaya başladım ve öyle sakinleşebildim.lys de kendime gerçekten güveniyorum ama aynı şey olursa diye de korkuyorum nasıl sakinleşrirebilirim o anda bilmiyorum.yardım ederseniz çok sevinirim.

 16. Merhabaaaa ben ygs de 13bine girdim ve istanbul tıp fakültesini istiyorum bunu çekmek için ne yapmalıyım?

  1. Merhaba Kübra. Tıp fakültelerinin herhangi biri benim için yeterlidir dersen işin aslında çok da zor değil. İstanbul Tıp için yanlış sayını olabildiğince minimuma indirmelisin ki sıralamana bakılırsa bunu yapabilirsin.

   Eksiklerini tespit et ve onların üzerine git. inekle.com’da tıp okuyan üniversitelilerle görüşmeni ve fikir almanı da tavsiye edebiliriz. Başarılar!

 17. ben sıralaması 900.000 lerde olupta 200.000lere gelenleri gördüm bunun hakkında ne düşünüyorsunuz??

  1. 900 binlik dilimde 1 soru dahi binlerce kişiyi geçmeni sağlar. Bu yüzden dediğin o kadar da imkansız değil. Bir benzetmeyle bunu açıklamaya çalışayım; 500binden 300bine çıkmak, 15binden 10bine çıkmaktan daha kolaydır.

   Bu durumda eksik olduğun, yanlış yaptığın soruları belirle ve olabildiğince onların üzerine giderek, sıranı yükseltmeyi garantileyebilirsin. Yapadığın sorularda ya da anlamadığın konularda inekle.com’daki ünviersitelilerden yardım almayı unutma. Sakın bu soruları es geçme. Başarılar!

 18. ygs 2 deki sıralamam 200.000 lerde bunu 30ile40bin arasına çekmem mümkün mü acaba? yada ne kadar mümkün??

  1. Merhaba Ayşenur! Bu soru en yoğun karşılaştığımız soru. Bunun mümkünlüğü sınava ve rakiplerinize de bağlı. Buna verebileceğimiz her cevap ortalama ve tahmini olacaktır. 200binden 40bine yükselmek zor gibi gözükse de tabii ki imkansız değildir. Bunu mümkün kılmak tamamen senin elinde. Sınavda nasıl yapacağınla ilgili endişelenme ve eksik konularının üzerine git. Yapadığın sorular neler bunları gör ve onlara özel ilgi göster. Bu sayede sıralamanı yükseltmek için en önemli adımı atmış olursun. inekle.com’daki üniversitelilerden de yardım alabileceğini hatırlatalım. Başarılar!

 19. ygs 2 sıralamam 200.000lerde istediğim bölümü okuyabilmek için 40.000lere çekmem gerekiyor sizce bu ne kadar mümkün?

 20. Merhaba, ygsde çok kötü bi sonuçla karşılaştım sıralamam 400 bin lys de 100 bine çekebilir miyim ne kadar çekilir bu sıralamayla orta dereceli bi sınavda yoksa imkansız mı

 21. Ygsde 13-14 bin arasi bir seyler geldi aslinda daha iyi yapiyordum ama dikkatsizlik yuzunden matematikten 4 soru kacirdim. lysde 4bine cekebilir miyim (sayisalciyim bu arada) ve bu dikkat hatalarimi azaltmak icin ne yapmaliyim?

  1. Merhaba Esra. LYS geçti ve eğer LYS sınavında ortalamanın üzerinde bir sınav geçirdiysen 4bin içine çekebilme ihtimalin var. Şu yüzden belirtiyorum ki öğrencilerin büyük çoğunluğu sınavın zorluğundan bahsederken, eğer seni geçenlerden her bölümde 3-4 net daha iyi yapabildiysen, sıralaman kesinlikle anlamlı bir yükselme yaşayacaktır. Bol şans!

 22. merhaba ben deniz ygs pek beklediğim gibi geçmedi. benim seviyemde okulda yarıştıgım insanlar 6 bin 7 bin oldu. lys me güveniyorum ygs2 sıralamam 30 bin tıp istiyorum. sizce mümkün mü hala ?

  1. LYS oldu ve LYS’nin nasıl geçtiği bunun için önemli. 30 bin hiç kötü bir derece değil ama sıralamanı ilk 10,000 içine, hatta 5,000 içene çekmekten bahsediyorsan bunun için LYS sınavını çok iyi yapmış olman gerekir. Ama sorduğun matematiksel olarak şansım var mı ise; evet ihtimal var. Bol şans!

 23. Merhaba, türkiyenin en iyi fen liselerinden birindeym, 12.sinifa yeni gectim malum şu an yaz tatilindeyiz, 12.snf konularini bilmiyorum. 9, 10, 11de iyi çalıştim.ancak kendme smdi ygs denemesi yaptgmda 110-120net arasi yapıyorum. hacettepe, ankara, gazi tip iistiyorum. ygs netlerimin genelde 110larda olmasi sizce normal midir bu şartlar göz önüne alindiginda. biliyorum netlere takilmamak gerek ama tanidiginiz ogrencilerden bilirsiniz, bu tıp fakültelerine gitmis ogrencileriniz 12.sinif basinda ygs de kac net yapıyorlardi acaba?

  1. Esra merhaba. Yaptığın net aslında fena değil. Ancak, Hacettepe İngilizce tıp veya Cerrahpaşa tıp gibi birkaç fakülteye gönlünü kaptırdıysan yeterli değil. Fakat ben kendi danışanlarımı düşünüyorum, ilk 100’e girmiş öğrencilerimden bile yaz dönemindeyken 100’ü geçemeyenler vardı. Fakat bundan bir ders çıkarıp daha çok asıldılar. Tavsiyem şu, o netlerin bu seviyelerde kalmasına sebep olan konuları her deneme sonrası bir kağıda yaz. Mesela 10 denemenin 7’sinde arşimed konusu sana soru kaybettiriyorsa onun üzerine git. Bu noktada da inekle’deki öğretmenlerden yardım alabilirsin. Tıp fakülteleri ve tıp eğitimiyle ilgili aklınızı başınızdan alacak bir yazı pişiyor şu anda. Yazıyı paylaştığımız zaman kaçırma derim.

 24. merhaba ben yaren eşit ağırlık öğrencisiyim henüz sınava girmedim şu an üniversite sınavına hazırlanıyorum.Hedefim hukuk okumak ygs matı iyi yapacağımı düşünüyorum ama lys mattan biraz korkuyorum.İlk on bine girebilmem için her iki sınavdan da ne kadar net yapmam gerekiyo sizce?

  1. Yaren merhaba. Öncelikle ilk 10bine girmek için matematik dışında birçok bölümden netler yapmalısın. Yani ben sana matematikten 36 soru yapmalısın diyemem çünkü diğer bölümlerden kaç net yapacağını bilemem. Ancak, “LYS matematikten çok az yapıp diğer bölümleri şöyle yapsam” gibi bir yola kesinlikle girmeni tavsiye etmem. Eğer ilk 50bin deseydin o zaman az matematikle bu mümkün olabilirdi. Ancak, ilk 10bin dediğin, 0.1 0.2 0.3’lük dilimdir ki bu dilim için her bölümden iyi sonuçlar almalısın. Bu yüzden LYS matematikle ilgili yazdığım yazıları okumanı tavsiye ederim. Ve inekle.com’daki üniversitelilerden yardım alabilirsin. Düzenli olarak çalışıp LYS matematikte ciddi ilerleme kaydedebilirsin.

 25. Merhabalar.
  Ben 2015 yılı sınavlarına gireceğim.Alanım eşit ağırlık.TM 1’de ilk 1000’e girmek için YGS ve LYS’den kaçar net yapmam gerekiyor ?
  Teşekkürler.

  1. Yasin merhaba. İlk 1000 diye bahsettiğin grup en krem gruptur. Haliyle her alandan birkaç hatayı aşmaman hedefine seni ulaştırır. Ancak daha önemlisi eğer okul puanın tama yakın değilse onun üzerine de çalışmalısın. Çünkü sadece okul puanıyla bile sınava girmeden ilk 1000’den uzaklaşmış olabiliyorsun. Başarılar!

 26. ygs den 200.000.sıralardayım ve sıyasal istiyorum gideceğim universiteninde ankara da olmasını istiyorum onlarda 23000 ile baslayıp 50000 e kadar alıyo en fazla lys de kac bine çekebilirim

 27. Endüstri mühendisliği istiyorum. Hangi dersten kaç net yapmalıyım ve ilk kaça girmeliyim?

 28. Merhaba, merak ettiğim bir konu var. Acaba ygs de ilk 10.000 ve ilk 5000 için kaç net yapmalıyız? Yani tam olarak bir cevap olmadığını biliyorum ama tahminen nedir acaba?

Leave a Comment