YGS Yaz Çalışma Programı

15 Temmuz‘da başlamanızı önerdiğim bu programı uygulamanız durumunda okullar açıldığında yani 2 ay içerisinde, YGS konularının %50’sinden fazlasını tamamlamış olacaksınız.
YGS TÜRKÇE
Türkçe veya diğer adıyla Dil ve Anlatım ile başlayacak olursak: İki aylık programın birinci ayında önereceğim kitaplardan birini okumanızı istiyorum. Madam Bovary, Kiralık Konak, Kürk Mantolu Madonna. Bu kitapları konuları ya da yazarların uslupları için seçmedim. Bu kitaplar betimleme yönünden zengin ve okuduğunu anlama konusuna katkı sağlayacak kitaplar.
Öncelikle YGS’de türkçe bölümünün yarısından fazlasını üç konu oluşturuyor; paragram yorumu, cümlede anlam ve sözcükte anlam. Bu üç konudan her gün 15 ile 20 soru arasında soru çözmenizi öneririm. Unutmayın bu konular gerçekten antremanla çok hızlı gelişebilen konular. Bunlar dışında gazetelerdeki köşe yazarlarını takip etmenizi ve her köşe yazısından sonra o yazının konusunu ve anafikrini kendi içinizde tartışmanızı tavsiye ederim.
YGS MATEMATİK
YGS matematiğinin belkemiği sayılabilecek konulardan 4 tanesini seçtim; üslü sayılar, köklü sayılar, problemler ve denklem çözümü.
Bu konulardan en kıymetlisi tabii ki problemler konusu. Matematik dersi için her gün iki konu seçerek çalışın. Birinci konu sabit olsun ve problemler konusu olsun. İkinci konuyu ise sırayla değiştirin. Yani, bir gün problemler ve üslü sayılar, diğer gün problemler ve köklü sayılar. Her bir konudan 15 ile 20 soru arasında çözmenizi öneririm.
YGS GEOMETRİ
Geometri için alt başlıklara girmeden iki konu vereceğim. Birincisi üçgenler diğeri analitik geometri.
Üçgenler konusu aslında birçok alt başlıktan oluşuyor. Üçgende açı, alan, ikizkenar üçgen vs. Bu iki konudan her gün bir tanesini seçmelisiniz. Yani bugün üçgense yarın analitik sonra yine üçgen. Her gün bu seçtiğiniz bir konudan 20 soru çözmelisiniz. Geometri çalışırken ayrıca hep bahsettiğim formül kağıtlarını çıkarmayı unutmayın. Bu kağıtlar LYS için de çok lazım olacak.
YGS FİZİK
Fizik için vereceğim dört konudan her gün seçtiğiniz iki tanesini çalışın. Konular ise; madde, ısı ve sıcaklık, optik ve basınç. Mesela bugün optik ve basınçsa, yarın madde ve ısı-sıcaklık olmalı ve seçtiğiniz iki konudan 10 ile 15 arasında soru çözmelisiniz. Formül kağıtları hazırlamanız gerektiğini hatırlatmama gerek bile yok umarım.
YGS KİMYA
Kimyadan vereceğim üç konu madde ve özellikleri, atomun yapısı ve mol kavramı. Bu üç konudan her gün birini çalışın ve 15 soru çözün.
YGS BİYOLOJİ
Biyoloji için çalışma stratejisi biraz farklı. Birincisi, biyoloji okuma bazlı çalışılmalıdır. Yani, konuyu her seferinde bir kez daha okuyun. “Zaten biliyorum ya da 50 defa okunur mu aynı şey?!?” demeyin. Düşünün; bir fotoğrafa yüzüncü kez bakarken bile o fotoğrafta daha önce görmediğiniz bir detayı farkedebiliyorsunuz. Biyolojinin konuları ise Hücre, Bitkilerde üreme, Canlıların temel bileşenleri. Tavsiyem her gün bir tanesini okuma + 15 soru şeklinde yapmanız.
Bu program veya bu programın kendinize göre uyarlanmış halini uygulayın. Demek istiyorum ki mesela problemler konusundan çok iyiyseniz onu çıkartıp yerine YGS’de fazlaca soru sorulan başka bir konuyu koyun ama yazı asla tatil olarak görmeyin. Unutmayın gelecek sene bu zamanlar sınav sonuçlarını sevinç çığlıklarıyla karşılayacak kimse şu anda tatil yapmıyor. Yatarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur.
Hepinize kolay gelsin.
Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı
10 thoughts on “YGS Yaz Çalışma Programı”
  1. çalışma programında sosyal bilimler(coğrafya,tarih,felsefe,din kültürü ve ahlak bilgisi)le ilgili bir şey yazmamışsınız.

    1. Yeşim merhaba, hazırladığımız çalışma programı sayısal ağırlıklıydı gelen talep nedeniyle. Ancak, sözel ve eşit ağırlık için de benzer bir program hazırlayacağız. İyi çalışmalar.

  2. walla çookk güzel olmuş. ben de tıp istiyotum yaaa.bu programı da denicem walla hoşuma gitti

    1. Şart değil dershane stresten başka bir şey değil varsa yoksa rekabet evde düzgün çalışırsan iyi üniversiteye gidersin

  3. bence değil imkanın yok ise evinde kendinde calısabilirsin kendine bi program ayarla once sonra her gün düzenli bi şekilde calısınca hedefine ulasabilirsin

  4. Merhaba arkadaşlar ! Bir şey soracağım. Meslek lisesi öğrencisiyim. İnşaat bölümü okuyorum.Bulundugum bölüm dolayısıyla mimar olmak istiyorum. Ama ne yazik ki matematik haricinde hiç bir sayısal dersi görmüyoruz. Edebiyat tarih felsefe gibi dersleri verip duruyorlar. Şimdi 12. Sınıfa geçtim. En son sayısal dersleri 9.sınıfta gordum. Tam 1 senem var neredeyse sınava. Sıkı bi çalışma ile mimarlık kazanabilir miyim ?

  5. Şuan 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. İyi bir lisedeyim. Yazımı YGS için mi LYS için mi kullanmalıyım?

Leave a Comment