YGS’ye Geri Sayım!

YGS’ye sayılı günler kala bütün öğrencilerin heyecanın arttığı, kiminin ise bu heyecandan zarar gördüğü ortada. Çok net olarak ortaya koymakta fayda var ki panik her zaman kayıptır. Tabii ki panik yapmayın demek tek başına yetersiz bir öneri olacağından, sınava az bir zaman kala yapılması gerekenleri sıralamakta da fayda var.
Öncelikle hangi alandan sınava girerseniz girin YGS komple bir sınavdır ve bir öğrenci sadece alanından mesul değildir. Unutmayın ki fark yaratmak için sürüden ayrılmak zorundasınız. Özetle ilk aşama sınavında örneğin iyi Türkçe neti yapmak bir eşit ağırlık öğrencisi için çok da büyük bir marifet değildir. Ancak, alan dışı sorular sizi anlamlı bir şekilde farklı bir noktaya taşır.
YGS’ye 2 Hafta Kala Neler Yapmalı?
1) İlk tavsiyem bir nevi bir deneme projesidir.  Kalan bu süre boyunca belirli aralıklarla deneme sınavı çözülmelidir. Çözülen sınavda yanlışların bulunduğu konular not edilmelidir. Eğer üst üste bir kaç deneme sınavında aynı konudan yanlışlar artmışsa ve bu konu sizin aslında iyi çalıştığınız bir konuysa bunun için yardım alın. Mutlaka konunun kritik bir kısmını atlıyorsunuz demektir.
Bu noktada inekle.com‘daki öğretmenlerden anında yardım alabilir ve zaman kaybetmeden eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Kendi başınıza nerede hata yaptığınızı anlamakla vakit kaybetmeyin.
2)  Her sınava hazırlık yazısında belirttiğim gibi her ders için bir hafıza kağıdınız ya da kağıtlarınız olmalı. Eğer, sayısal öğrencisi iseniz bütün sayısal derslerden bu kağıtları hazırlamalısınız. Fizikten bütün konuların formüllerinin ve o formüllerin hangi durumlarda kullanılacağının yazıldığı kağıtlar, kimyadan yine aynı şekilde hem sayısal sorular için ipuçları hem de gerekli tepkimeler, elementler ve kavramların olduğu kağıtlar.
Eşit ağırlık ve sözel öğrencileri de yine aynı şekilde tarih ve coğrafya kavramlarını not aldıkları kağıtları hazırlamalılar. Bu kağıtları hem test çözerken kullanmanızı hem de uyku öncesi bir kez okumanızı tavsiye ederim.
3) Öğrencilere en ciddi uyarılarımdan biri ise bir gün içinde mutlaka bütün derslerLe temas etmeleridir. Unutmayın, sporculukla öğrencilik birbirine çok benzer. Bir tenisçi nasıl her antremanda servis atıyor ya da bir futbolcu nasıl her antremanda hem penaltı kullanıp hem diğer çalışmalarını yapıyorsa siz de her gün sorumlu olduğunuz her derse temas etmelisiniz. Asla üç gün biyoloji çalışmaya ara vermiş bir sayısal öğrencisi ya da 2 gün tarih dersiyle hiç ilgilenmemiş bir eşit ağırlık öğrencisi olmayın.
4) Soru adedi gibi niceliklere fazla takılmayın. Şöyle düşünün koca gün boyunca oturup hiç bilmediğiniz iki konuyu çalışmanız zaten başarılı olduğunuz cümlenin öğeleri konusundan çözeceğiniz 500 sorudan daha kıymetlidir. Haliyle nicelikle değil nitelikle ilgilenin.
5) Sınava hazırlık döneminde sınavı bahane ederek yeme düzeninizi abur cubur gıdalardan kurmayın. Bu hem size kilo aldırıp psikolojinizi bozacaktır hem de bu gıdaların bozduğu kan şekeri dengeniz enerji dalgalanmalarıyla konsantrasyonunuz üzerinde olumsuz etki yapacaktır.
6) Çalışırken kusursuz ve sessiz ortamlar yaratmaya çalışmayın. Unutmayın sınav anında tamamen çıt çıkmayan bir ortamda sınava girmeyedebilirsiniz. Kabul edilebilir doz da yaşamsal seslere alışmaya çalışın.
7) Bütün öğrencilere en büyük tavsiyem akıllı telefonlarınızla bu süreçte vedalaşın. Tamamen kurtulamıyorsanız bile en azından çalıştığınız odadan uzakta sessiz konumda bir çekmecede tutun. Korkmayın iki saat size ulaşılamadı diye dünyanın düzeni bozulmaz. Ama o telefonun hiç durmadan yanıp sönen ışığı sizin geleceğinizde parlayacak ışığa engeldir.
8) Arkadaşlarla çalışma herkes için uygun olmasa dahi sizden çok daha başarılı arkadaşlarınız varsa onlardan yardım alabilirsiniz.
 
Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı
2 thoughts on “YGS’ye Geri Sayım!”
  1. sınava az kaldı herkeste stres ama unutulmamalıdır ki sınavdır geçer

  2. 9 gün kalmış ben hala deneme çözüyorum stres aşırı var. kalp krizinden gitmeme ramak kaldı 🙂

Leave a Comment