Mekatronik Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar?

Günden güne daha çok duyduğumuz mekatronik kavramı her ne kadar kelimesel olarak mekanik ve elektronik kelimelerinin birleşmesinden oluşsa da içeriğinde bilgisayar bilimlerini, çeşitli yazılım dillerini de barındırıyor. 1969 yılında bir Japon mühendis olan Tetsura Mori’nin adını koyduğu mekatronik mühendisliği adından da anlayacağımız üzere çok disiplinli bir çalışma alanı sağlıyor. Mühendislik lisans eğitimini bu alandan alan öğrenciler temel mühendislik eğitimiyle beraber ilk yıllarda kontrol, robotik, programlama devamında akışkanlar mekaniği, sistem dinamiği, ileri programlama ve ısı transferi gibi dersleri de alarak uzmanlaşmak istedikleri alanı seçiyor ve o alanda ilerleme fırsatı elde ediyorlar. Eğitim aldıkları 4 yıl boyunca hem mekanik-elektronik bilgilerini hem de yazılım bilgilerini birleştirerek çeşitli projeler ortaya çıkarıyorlar.

Mekatronik Mühendisliği Nedir? İş Alanları ve Maaşları | UniBilgi -  Üniversite Bilgi Platformu


Mekatronik mühendisliği gelecek vaat eden, gün geçtikçe değeri artan ve çalışma alanı oldukça geniş bir mühendislik dalıdır. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından bu alanda yapılan araştırmaya göre mekatronik mühendisliğinin önümüzdeki özellikle 10 yılda hızla yükselmesi bekleniyor. Kısaca teknolojinin gelişmesiyle bu mühendislik dalının da değeri artmış oluyor diyebiliriz.
Türkiye 90’lı yılların sonuna doğru mekatronik çalışmalarına ODTÜ makine mühendisliği bünyesinde başladı. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi 2000 yılında ilk lisans düzeyi mekatronik mühendisliği bölümünü açtı. Günümüzde ise Yıldız Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Türk-Alman Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi mekatronik çalışmalarıyla başta gelen üniversitelerimizdir.


Lisans alanı olarak mekatroniği seçmek için iyi düşünmek gerekir. Bunun nedeni ise bölümün aynı diğer mühendislik alanları gibi gerçekten zor oluşudur. Bölümün zor olmasındaki en büyük etken verilen eğitimin çok kapsamlı olmasıdır. Dolayısıyla gerçekten emek vererek okunması gerekir. Bunun yanında sadece bir alanda değil birçok alanda temel eğitim alınacağınızdan dolayı ilerdeki uzmanlık alanınızı daha kontrollü seçmenize olanak sağlar. Özetlemek gerekirse mekatronik mühendisliği, önü hem ülkemizde hem yurt dışında açık, iş sahası geniş ve geleceğin mesleği olarak tanımlayabileceğimiz bir mühendislik dalıdır. Çoğumuzun duyduğu fakat hakkında fikir sahibi olmadığı mektroniği bu şekilde açıklayabiliriz. Umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur. Başka yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın.

İrem Mutlukaya

09.02.2022

One thought on “Mekatronik Mühendisliği Nedir, Ne İş Yapar?”
  1. Mekatronik mühendisliği farklı disiplinlerin birleştiği bir alan. Üniversite tercihimi tekrar yapacak olsam kesinlikle ilk sıralara koyardım.

Leave a Comment