Tıp Fakültesi Öğrencisi Olmak

Bölüm 1: Güneşli Günler

Sevgili tıp tercihi yapmış ve heyecanla sonuçların açıklanmasını bekleyen okur,

Kliniğe yeni geçmiş bir tıp fakültesi öğrencisi olarak sana kendi deneyimlerden yola çıkarak bu yazımda bir tıbbiyeli olursan seni bekliyor olacak birkaç güzel noktadan bahsediyorum. Yerleştirme sonuçları açıklanana kadarki tatlı heyecanını biraz daha arttırmak için okumaya devam et.

1.Tıp Fakültesi Öğrencisi Olmak

Sadece hekim olmanın değil öğrenci olmanın bile toplumda ne kadar büyük bir değere sahip olduğunu fakülteye başlamadan fark edeceksin. Tanıdığın, tanımadığın herkesin doktor hanım/bey demesi ne kadar tuhaf hissettirse de içinde tatlı duyguların baş göstermesine sebep olacak. 

Pazarda bile öğrenci indirimi isterken tıp okuduğundan bahsedersen ekstra bir şeyler kapabilirsin. Demem o ki pazarlık yaparken bölümünü söylemekten çekinme. 

Fakülten kayıt için heyet raporu istiyorsa hocalara görünürken tıp kazandığından bahsedebilirsin. Ayaküstü hoş bir sohbet ve güzel tavsiyeler alabilirsin.

2. Önlük Giyme Töreni

Preklinik (klinik/hastane öncesi) eğitim hayatının en heyecan verici olayı önlük giyme törenidir. Daha ilk haftalardan kendini hekimlikle daha iyi özdeşleştirebilmen için atılmış büyük bir adım. 

3. Bilimsel Çalışmalar

Dönem arkadaşların ve danışman hocanla bilimsel araştırmanın ne olduğunu, nasıl yapıldığını öğreneceğin bol çileli bir yolculuk. Ne zaman o günleri düşünsem huzursuz hissederim ancak şu an katıldığım öğrenci kongrelerinin ve artan bilgi birikimimin sayesinde ne kadar değerli bir iş olduğunu daha iyi anlıyorum. Hocalarımızın eğitim hayatlarının ilerleyen dönemlerinde öğrendikleri birçok işi daha ilk yıldan öğreniyoruz. 

Emek olmadan yemek olmaz bu yüzden bu süreç boyunca bazı zorluklarla karşılaşacağız. Ancak sonunda bir kongrede poster sunumu veya sözlü sunum yaparken hissettiğin duygular hepsini unutmanı sağlayacak ve gururla dolup taşacaksın. Özgeçmişine eklediğinde ise daha farklı şeyler hissedeceksin.

4. Öğrenci Kongreleri

Sosyalleşmek ve öğrenmek için elindeki en harika fırsat öğrenci kongreleri. Sunum yapan öğrenciler de hocalar da senin seviyene göre anlatımlar yaptığı için anlama konusunda çekincen olmasın. Belki ilk yıl katıldığın kongrelerde terminoloji konusunda ufak tefek zorluklar çekebilirsin ancak her geçen yıl işler daha da kolaylaşacak. 

Kongreleri yakalayabilmek için döneminin grup konuşmalarını dikkatli takip et derim. Ayrıca merak ettiğin, gidip görmek istediğin fakültelerin sosyal medya hesaplarını takibe alarak da haberdar olabilirsin. 

En başında kendi fakültenin kongresini kaçırma. Büyük ihtimalle deneyimleyeceğin ilk kongre bu olacak. Organizasyon komitesinde küçük bir görev alarak daha yakından işlerin nasıl ilerlediğine tanıklık etme şansına sahip olabilirsin.

5. Öğrenci Kulüpleri

Benim en sevdiğim kısım burası açıkçası. Kendi fakültenden insanlarla tanışabilmen için harika bir kaynak. 

Öğrenci kongreleri düzenleyen büyük kulüpler de mevcut. Bunları takip ederek kongrelerden haberdar olabilirsin. Birçok üniversitede yerel birliği olan büyük kulüplerin ulusal etkinlikleri, kongreler gibi diğer fakültelerden birçok insanla tanışmana yardımcı olacaktır. 

Bazı kulüpler yaz aylarında daha preklinik öğrencisiyken bile katılabileceğin staj olanakları sunuyor. Ulusal ve uluslararası bu stajlarda deneyim kazanırken networkünü geliştirebilirsin.

Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra Tıp Fakültesi Öğrencisi Olmak Bölüm 2’de görüşmek üzere!

Gönül Adiloğlu

16.08.2022

Leave a Comment