Basketbolun Tarihi

Basketbolun tarihi

İlk basketbol maçı  21 Aralık 1891‘de oynanmış. İlk maçta ve hatta uzunca bir süre top olarak futbol topu kullanılırken, pota olarak da altı kapalı 2 şeftali sepeti kullanılmış!

1891’de Amerika’da YMCA Uluslararası Eğitim Okulu’nda beden eğitimi dersi veren Dr. James Naismith’den  kışın içeride oynanabilecek, koşucuları fit tutacak ama aynı zamanda tehlikeli olmayan yeni bir oyun bulması istenmiş. Fiziksel temas az olmalıymış ki oyuncular sakatlanmasınlarmış.

İlk aşamada şeftali sepetlerinin altları delik değilmiş. Yani, her basket atıldığında maç geçici olarak durur ve bir kişinin merdivene tırmanarak futbol topunu sepetten alması gerekirmiş. Bu işlem bir süre sonra sinir bozucu olmaya başlamış ve sepetin altına bir delik açılmasına karar verilmiş. Ancak, yine de sepetin altını tamamen delmemişler ve her basket olduğunda alttan uzun, tahta bir çubuk ile topu iterek çıkarıyorlarmış.

3 yıl içinde basketbol sadece içeride oynanan keyifli bir oyun olmaktan çıkmış ve başlıbaşına meşru bir oyun haline gelmiş. Kurallar değiştirilmeye başlanmış ve 1893’de şeftali kasalarının yerini fileli potalar almış. Ancak, enteresan bir şekilde ilk fileli potaların altı yine delik değilmiş ve topu çıkarmak için yine uzun çubuk kullanılıyormuş.  Biri filelerin altını delmeyi akıl edinceye kadar bu şekilde 10 yıl kadar devam edilmiş. Bunun yanısıra futbol topu yerine özel toplar yapılmaya başlanmış.

Bugün basketbol dünyanın en popüler sporları arasında ve yaklaşık 300 milyon kişi tarafından da oynandığı tahmin ediliyor.

Kaynakça: http://www.todayifoundout.com/index.php/2012/01/the-origin-of-basketball/
One thought on “Basketbolun Tarihi”
Leave a Comment