TEOG Sınavı İçin Önemli Konular

TEOG sınavında hangi konular önemli

TEOG sınavına 3 hafta gibi kısa bir süre kaldı. Öncelikle şunu unutmayın ki TEOG bir sıralama sınavıdır. Yani, sizin doğru sayınız kadar rakiplerinizin doğru sayıları da önemlidir. Sizin için dezavantaj olan bir durum büyük ihtimalle rakipleriniz için de dezavantajdır. Sizin için avantaj olan durum ise onlar için de avantajdır. Bu yüzden motivasyonunuzu bozacak bahaneleri ne kendiniz üretin ne de başkalarının ürettiği bahanelere itibar edin. Örneğin, sorular zor ise herkes için zor, zaman az ise herkes için azdır.

Bu noktada inekle’deki üniversitelilerden bire bir ve canlı yardım alabileceğinizi bir kez daha hatırlatalım. Bu süreçte işinizi kolaylaştırabilir, çözemediğiniz sorularda, anlamadığınız konularda saatlerce takılmadan, ilerleyebilirsiniz.

Beslenme düzeninize özellikle çok dikkat edin. Aşırı hazır gıdalarla beslenmeyin. Öğrenciler genel olarak sınav dönemlerinde paketlenmiş gıdalara aşırı ilgi duyarlar ve ders çalışıyor olmayı da bahane ederek bunlardan fazlaca tüketirler. Bu durumun iki negatif yönü vardır. Hem gereksiz kilo alımıyla moralinizi bozar, hem de kan şeker dengesini bozarak halsizliğe sebep olur. Bu nedenle, atıştırmaları sağlıklı kuru yemişlerle yapmanızı tavsiye ederim. 
TEOG için hangi derslerde, hangi konulara özellikle dikkat etmelisiniz bir bakalım.
TEOG Matematik Konuları
Matematik‘te kilit konular üçgenler ve özdeşlikler. Üçgende benzerlik ve pisagor özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar. Sınav sorularını hazırlayanlar geçtiğimiz yıllarda özellikle benzerlik konusunda son derece değişik ve yaratıcı sorular sordular.
TEOG Fen Konuları
Fen‘de maddenin halleri ve ısı ile maddenin yapısı ve özellikleri. Bu iki konudan özellikle maddenin yapısı ve özelliklerinin üzerinde dikkatle durmanızı tavsiye ederim. Çünkü, kimyasal bağlar, tepkimeler, ve asit bazlar özellikle iyi sorular üretilebilen, bol bilgi içeren alt başlıklardır. Fen dersinin en avantajlı konusu ise hiç şüphesiz ses bilgisi konusudur. Bu konu hem kolay hem de zevkli bir konudur. Bu konu sayesinde garanti puanları cebinize koyabilirsiniz.
TEOG İnkılap Tarihi Konuları
İnkılap Tarihi için Atatürkçülük ve Kurtuluş Savaşı dönemi önemlidir. Bu konular için tavsiyem, çok bol okuma yapmanız ve öğrendiğiniz her bilgiyi yorumlamanızdır. Örneğin, Kuvayi Milliye birliklerinden düzenli orduya ne zaman geçildiğini öğrendiğiniz anda , orada yazmıyorsa dahi “Neden?” sorusunu sorun kendinize ve cevaplayamazsanız mutlaka cevabını araştırıp öğrenin.
TEOG Türkçe Konuları
Türkçe dersi için cümlenin öğeleri, eylemde çatı ve tabii ki paragrafta ve cümlede anlam. Türkçe dersi için tek gerçekçi tavsiyem çözebildiğiniz kadar bol soru çözmenizdir. 
Herkese şimdiden başarılar!
Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı

10 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir