1 3000 300 120 30 https://blog.inekle.com 720 1
site-mobile-logo
site-logo

TEOG Sınavı İçin Önemli Konular

TEOG sınavına 3 hafta gibi kısa bir süre kaldı. Öncelikle şunu unutmayın ki TEOG bir sıralama sınavıdır. Yani, sizin doğru sayınız kadar rakiplerinizin doğru sayıları da önemlidir. Sizin için dezavantaj olan bir durum büyük ihtimalle rakipleriniz için de dezavantajdır. Sizin için […]

TEOG sınavında hangi konular önemli

TEOG sınavına 3 hafta gibi kısa bir süre kaldı. Öncelikle şunu unutmayın ki TEOG bir sıralama sınavıdır. Yani, sizin doğru sayınız kadar rakiplerinizin doğru sayıları da önemlidir. Sizin için dezavantaj olan bir durum büyük ihtimalle rakipleriniz için de dezavantajdır. Sizin için avantaj olan durum ise onlar için de avantajdır. Bu yüzden motivasyonunuzu bozacak bahaneleri ne kendiniz üretin ne de başkalarının ürettiği bahanelere itibar edin. Örneğin, sorular zor ise herkes için zor, zaman az ise herkes için azdır.

Bu noktada inekle’deki üniversitelilerden bire bir ve canlı yardım alabileceğinizi bir kez daha hatırlatalım. Bu süreçte işinizi kolaylaştırabilir, çözemediğiniz sorularda, anlamadığınız konularda saatlerce takılmadan, ilerleyebilirsiniz.

Beslenme düzeninize özellikle çok dikkat edin. Aşırı hazır gıdalarla beslenmeyin. Öğrenciler genel olarak sınav dönemlerinde paketlenmiş gıdalara aşırı ilgi duyarlar ve ders çalışıyor olmayı da bahane ederek bunlardan fazlaca tüketirler. Bu durumun iki negatif yönü vardır. Hem gereksiz kilo alımıyla moralinizi bozar, hem de kan şeker dengesini bozarak halsizliğe sebep olur. Bu nedenle, atıştırmaları sağlıklı kuru yemişlerle yapmanızı tavsiye ederim. 
TEOG için hangi derslerde, hangi konulara özellikle dikkat etmelisiniz bir bakalım.
TEOG Matematik Konuları
Matematik‘te kilit konular üçgenler ve özdeşlikler. Üçgende benzerlik ve pisagor özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar. Sınav sorularını hazırlayanlar geçtiğimiz yıllarda özellikle benzerlik konusunda son derece değişik ve yaratıcı sorular sordular.
TEOG Fen Konuları
Fen‘de maddenin halleri ve ısı ile maddenin yapısı ve özellikleri. Bu iki konudan özellikle maddenin yapısı ve özelliklerinin üzerinde dikkatle durmanızı tavsiye ederim. Çünkü, kimyasal bağlar, tepkimeler, ve asit bazlar özellikle iyi sorular üretilebilen, bol bilgi içeren alt başlıklardır. Fen dersinin en avantajlı konusu ise hiç şüphesiz ses bilgisi konusudur. Bu konu hem kolay hem de zevkli bir konudur. Bu konu sayesinde garanti puanları cebinize koyabilirsiniz.
TEOG İnkılap Tarihi Konuları
İnkılap Tarihi için Atatürkçülük ve Kurtuluş Savaşı dönemi önemlidir. Bu konular için tavsiyem, çok bol okuma yapmanız ve öğrendiğiniz her bilgiyi yorumlamanızdır. Örneğin, Kuvayi Milliye birliklerinden düzenli orduya ne zaman geçildiğini öğrendiğiniz anda , orada yazmıyorsa dahi “Neden?” sorusunu sorun kendinize ve cevaplayamazsanız mutlaka cevabını araştırıp öğrenin.
TEOG Türkçe Konuları
Türkçe dersi için cümlenin öğeleri, eylemde çatı ve tabii ki paragrafta ve cümlede anlam. Türkçe dersi için tek gerçekçi tavsiyem çözebildiğiniz kadar bol soru çözmenizdir. 
Herkese şimdiden başarılar!
Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı
inekle ekibi

inekle ekibi, inekle'nin kurucularından oluşmaktadır.

Önceki Yazı
YGS sonuçlarını nasıl yorumlamalı?
YGS Sonuçlarını N...
Sonraki Yazı
TEOG Öncesi 20 gün...
10 Yorumlar
 • 28/04/2014 13:15
  Selin Lavigne

  Ben 7. sınıf öğrencisiyim.Şimdiden TEOG’a çalışsam, benim için bir yararı olur mu ?

  Cevapla
  • 05/05/2014 22:34

   Selin merhaba. Seneye gireceğin TEOG için şimdiden çalışmaya başlayabilirsin. Ne kadar erken başlar, ne kadar düzenli çalışırsan senin için o kadar iyi olabilir. Düzenli olarak soru çözebilir bu sayede eksiklerini tespit edebilirsin. Sonrasında da bu eksiklerin üzerine gidebilirsin. TEOG için inekle.com’daki üniversitelilerden yardım alabileceğini unutma. İyi çalışmalar ve başarılar!

   Cevapla
 • 10/08/2014 22:16
  selin

  merhaba ben 8. sınıfa geçtim ve babam dersaneye bu sene göndermeyecek benim için sorun değil ama dersane olmadan da iyi çalışabilir miyim?

  Cevapla
  • 15/08/2014 17:54

   Selin merhaba, dershaneye gidemeyeceksen eğer, inekle.com’daki üniversitelilerden rahatlıkla birebir ve canlı, online özel ders almayı deneyebilirsin. İlk aşamada az bir dakika yükleyerek sistemi deneyebilirsin. Bu şekilde istediğin öğretmenlerle beraber sınava hazırlanabilirsin.

   Cevapla
 • 07/09/2014 20:39
  emirhan

  merha ben 8.sınıfa geçiyorum yaz tatilinden çalışmam doğrumudur yoksa 2ay içinde hallede bilirmiyim

  Cevapla
 • 08/11/2014 11:19
  nur

  Merhaba. Ben fizik konusunda oldukça zorlanıyorum. Bu arada ben de 8.sınıf öğrencisiyim. Peki, nasıl calışmalıyım ? cevaplarsanız sevinirim. 😀

  Cevapla
  • 11/11/2014 14:39

   Nur merhaba, TEOG fen ve teknoloji için bu videomuzu da izleyebilirsin; http://youtu.be/sDkT5f8bg2w
   Yardım almak istersen de inekle.com’daki üniversitelilerden birebir ve online özel ders alabileceğini hatırlatalım.
   Başarılar!

   Cevapla
 • 08/11/2014 12:00
  emine

  ben kuvvet ve hareket konusunda (kaldırma Kuvveti ) çok zorlanıyorum. Önerebileceğiniz bir şey var mı ?

  Cevapla
  • 11/11/2014 14:37

   Emine merhaba, inekle.com’daki üniversitelilerden bu konuyla ilgili yardım alabilirsin! Başarılar!

   Cevapla
 • 20/11/2014 16:44
  hilal

  ben 7.snıfa gidiyorumda fen ve teklonoji dersinde önemli yerlerin altını çizip çalışıyorum benim test kitabımda tudem ama ingilizceye nasıl çlışmalıyım

  Cevapla