1 3000 300 120 30 https://blog.inekle.com 720 1
site-mobile-logo
site-logo

TEOG Yaz Tatili Çalışma Programı

Öncelikle herkese merhabalar. 7. sınıf bitti ve ha bugün, ha yarın derken belki de hala çalışmaya başlamadınız. Peki çok mu geç kaldınız ? Cevabım; “Kesinlikle hayır”. Üniversiteye hazırlananlara, 15 temmuz’da başlayan çalışma programını çoktan sundum. Şimdi de sıra sizlerin 20 Temmuz‘da […]
Öncelikle herkese merhabalar. 7. sınıf bitti ve ha bugün, ha yarın derken belki de hala çalışmaya başlamadınız. Peki çok mu geç kaldınız ? Cevabım; “Kesinlikle hayır”. Üniversiteye hazırlananlara, 15 temmuz’da başlayan çalışma programını çoktan sundum. Şimdi de sıra sizlerin 20 Temmuz‘da başlayacağı programda. Yanlız, hepinizden ricam bu programa geçmeden önce yakın zamanda yayınlanmış olan TEOG hakkındaki yazıyı okumanız. Unutmayın karşınızdaki rakibi yeterince tanırsanız onu alt edebilirsiniz. Size asla hiç bir şeyi garanti edemem ancak, bu programa harfi harfine uyabilirseniz ve bu süreçte her takıldığınız yerde inekle.com‘da büyük bir destek verme isteğiyle sizi bekleyen abi ve ablalarınızdan yardım alırsanız, etrafınızdaki herkesi şaşırtacak sonuçlara ulaşabilirsiniz.
20 Temmuz – 30 Ağustos 
1- Bu aralıkta sadece bolca okuma yapmanızı istiyorum. Yani, Türkçe için önereceğim aşağıdaki kitaplardan biri veya sizlerin elinde bulunan kitaplardan birini bitirmelisiniz.
Benim kitap önerilerim:
Halide Edip Adıvar – Sinekli Bakkal
Cengiz Aytmatov – Beyaz Gemi
Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf
Vansconcelos – Şeker Portakalı
2- Bu kitaplardan birini okumanın dışında, günde 10 atasözü ve 10 deyimi anlamlarıyla beraber yazıp, deyimleri birer cümle içinde kullanmanızı istiyorum. Bunun için, kitapçılarda satılan Atasözleri ve Deyimler kartlarını alabilirsiniz veya elinizdeki bir sözlüğü de kullanabilirsiniz.
3- Bir de her gün İnklap Tarihi dersinin ilk TEOG konuları olan bir kahraman doğuyor, milli uyanış ve yurdumuzun işgaline tepkiler konularını durmadan okumanızı istiyorum.
1 Ağustos – 1 Eylül (4 hafta kabul ederek)
Aşağıda 5 günlük bir program veriyorum.  Her hafta bu 5 günlük programı uygulayıp, iki gün dinlenip, bir sonraki hafta aynı programı 5 gün daha uygulayarak bir ayı tamamlayacağız.
1. gün
Türkçe I Fiilimsiler konu çalışması + 20 soru
Matematik I Dönüşüm Geometrisi konu çalışması +20
İnklap tarihi I Bir kahraman doğuyor konu çalışması + 20 soru
2. gün
Türkçe I Sözcükte anlam 20 soru
Matematik I Fraktallar konu çalışması +10 soru
Fen bilgisi I Kalıtım ve Genetik konu çalışması + 30 soru
3. gün 
Türkçe I Cümlede anlam ve öğeler 20 soru
Matematik I Olasılık ve tablolar-grafikler konu çalışması + 20 soru
İnklap tarihi I Milli uyanış konu çalışması + 20 soru
4. gün 
Matematik I Üslü sayılar 20 soru
Fen bilgisi I Kuvvet ve hareket 20 soru
İnklap tarihi I Yurdumuzun işgaline tepkiler konu çalışması + 20 soru
5. gün 
Türkçe I Fiilimsiler konu çalışması + 20 soru
Matematik I Köklü sayılar konu çalışması
Fen bilgisi I Kalıtım ve genetik konu çalışması
NOTLAR
Öncelikle, programda bahsedilen fen bilgisinde kuvvet ve hareket konusunun tamamı değil ilk TEOG’da karşınıza çıkacak olan sadece ilk bölümü. İkincisi, kalıtım ve genetik diye yazdığım konu içerisinde DNA, kalıtsal hastalıklar, modifikasyon adaptasyon vs gibi konuları da barındırır.
Türkçe için ben eklemedim ama isterseniz paragraf yorumu soruları da çözebilirsiniz, faydası olur. Fiilimsiler konusunu nasıl çalışmanız gerektiğini anlatacağım bir yazıyı yakında yayımlayacağız.
5 günlük programa ben İngilizce ve din kültürü derslerini eklemedim. Siz isterseniz program sonlarına ekleyebilirsiniz. Ancak, şunu belirteyim din kültürü konusunu sınava bir hafta kala bile çalışabilirsiniz.
Matematik konularına çok uzak olduğunuzu biliyorum. Fraktallar konusu mesela başlı başına aklınızı karıştıracak ancak, boşuna kendinizi germeyin. İki sene önce biz de ilk gördüğümüzde şaşırmıştık ama öğrenmek yarım saat bile almıyor.
İnklap tarihinde asla kitaplardaki bilgilerle yetinmeyin mutlaka şu anda bu yazıyı okumanıza yarayan bilgisayarınızı bu konuda kullanın. Girin internete ve araştırın. Mesela, ilk konu olan bir kahraman doğuyoru tam öğrenmek ve soru kaçırmamak için Google’a “Mustafa Kemal neden büyük bir liderdir?” yazın ve rakiplerinizden bir adım öne geçin.
Son olarak sizlerden isteğim programı kendinize göre değiştirebilirsiniz ama ana hatlarıyla oynamayın. Yani, 20 soru demişsem tabii ki o gün yetiştiremeyebilirsiniz veya fazla soru yapabilirsiniz ama tatil dediğim günlerde ders çalışmayın çünkü o tatilin de bir amacı var. Unutmayın okul açılacak, tempo artacak ve iki kez sınava hazırlanacaksınız. Bütün enerjiniz bugünden bitmesin. O iki gün tatil, bataryanızın tekrar şarj olması içindir.
Kolay gelsin.
Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı
inekle ekibi

inekle ekibi, inekle'nin kurucularından oluşmaktadır.

Önceki Yazı
TEOG Hakkında Kısa...
Sonraki Yazı
25 Yorumlar
 • 17/07/2014 19:38
  ali

  Hocam fen bilgisi gibi bir dersi 2 inkılapı 3 gün çalışmak doğru mu? Zaten inkılapta yorum soruları soruyorlar. 7.sınıftan 8e geçtim bu yılki inkılap sorularının hepsini doğru yaptım. Birde mesela konu bitmedi yinede yeni konua geçmelimiyim? Ve inkılap ile din bu yıl olmayacak diyorlar doğru mu?

  Cevapla
  • 18/07/2014 12:28

   Ali merhaba, birincisi genel manada niceliğe değil niteliğe dikkat etmeni öneririm. Sorularına gelince birincisi belirttiğim gibi programı kendine göre revize edebilirsin. Örneğin senin durumundaki bir öğrenci, yani ”genel kültürüyle daha 7. sınıftayken, 8. sınıfın inklap sorularını tam yapabilen” bir öğrenci programın inkılap kısmını eksiltebilir ya da pas geçebilir. Fakat unutma ki “Aşağıdaki cemiyetlerden hangisi daha önce kurulmuştur?” kadar detaylı bir soruyu sorma hakkına sahipler ve benim bütün çalışma prensibim riskleri sıfırlamaya yöneliktir. Demek istediğim inklaptan ne sorarsanız sorun kesin doğru yaparım diyene kadar durmadan çalışmak esastır.

   Onun dışında fen bilgisinin birinci sınav için olan konuları hem kısmen kolay konular hem de kapsam olarak dar konulardır. İki temel konu vardır; birincisi biyoloji bazlı olan, diğeri ise fizik bazlı olan. Birinci konunun tamamı vardır ve bir günde çalışılabilir. İkinci konu ise zor sayılabilecek bir konudur fakat konunun kısa bir kısmı ilk sınava dahildir. Bu yüzden ben iki günlük çalışmayı yeterli gördüm. Diğer bir sorun da bir konu bitmeden diğerine geçmek. Verdiğim konuyu verdiğim gün mutlaka bitirmeye çalışın, bitmediyse ertesi gün önce bunu tamamlayıp sonra o günün programını uygulamaya geçin.

   Son olarak herhangi bir durum meb.gov.tr’de resmi olarak yayınlanmadıkça kesinlikle itibar etmeyin. Söylentilere göre yaşamak sürekli plan program değiştirmeyi gerektirir. Eğer din dersini sınavdan çıkarırlarsa çalışan kişi bir şey kaybetmez ancak, çıkarmazlarsa çıkar umuduyla çalışmamış kişi zarar görür. Yani, tavsiyem o ki sen geleceğini sağlam kazığa bağla.

   Kolay gelsin.

   Cevapla
 • 17/07/2014 21:54
  Aysenur

  Çok teşekkürler gerçekten çok güzel bir program olmuş. Yaz tatili için çalışma programı paylaşacağız dediğinizden beri her gün kontrol ediyorum paylaşıldı mı diye. Bu programa uyacağım tekrardan teşekkürler 🙂

  Cevapla
  • 27/07/2015 13:33
   fırat

   power point indirmesi olsaydı güzel olurdu

   Cevapla
 • 17/07/2014 23:28
  Nida

  çok yardımcı oldu teşekkür ederim…

  Cevapla
 • 19/07/2014 12:15
  bahriye

  Merhaba . Çalışma programınıza baktım ama bize verilen teog programında mesela türkçede cümlede anlam ve cümlenin öğeleri var.Bir yanlışlık olabilir mi? lütfen yardım edin .

  Cevapla
  • 19/07/2014 15:09

   Bahriye merhaba, cümlede anlam, öğeleri de kapsayarak yazıldı aslında. Yanlış anlaşılma olmaması adına yazıda da düzeltme yaptık. Bugün Matematik için yayınlanan yazı Türkçe için de yakında paylaşılacak. Daha yardımcı olacaktır. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 • 19/07/2014 20:21
  bahriye

  Merhaba. Sizden birşey rica etmek istiyorum. Ben 8. sınıfa geçtim ve TEOG a giricem.Bu sene TEOG da çıkacak konuları yazabilir misiniz? hiç bir yerde bulamadım.

  Cevapla
 • 26/07/2014 19:05
  Öykü

  Merhaba inekle.com ! 🙂 7.sınıftan 8 e geçtim. Matematikten Histogram konusuna kadar işledim.Üslü sayılara ve kareköklü sayılara 1er hafta olasılığa da 3-4 gün ayırdığım bir program yapmıştım.Yazın başından beri çalışıyorum.Türkçeden bütün dil bilgisi konularını bitirdim.Sözcükte,cümlede,parçada anlamdan falanda soru çözüyorum bolca.Fen ve teknolojiden ilk üniteyi bitirmeyi planlıyordum 2. üniteyi bakacak vaktim olmaz diye düşünyordum.İnkılapta ise ilk 3 konuya çalışacaktım.İngilizcedende soru çözecektim.Böyle bir program yaptım.Bu programda hangi hatalar var ? Neleri düzelteyim ? Veya bu programı tamamen bırakıp sizin verdiğiniz porgramı mı uygulayım ? Yanıtlarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • 15/08/2014 17:52

   Öykü merhaba. Programın gayet güzel gözüküyor. Bir hata gözüme çarpmadı. Benim önerim benim hazırladığım programı iyice okuyup kendi programında olmayan ancak benimkinde olan noktalar varsa, onları ekleyerek ilerlemen.

   Cevapla
 • 29/08/2014 13:32
  Yusuf

  Hocam ben 7.sınıftan 8.sınıfa geçtim ancak yaz tatilini iyi değerlendiremedim. Okulun açılmasına 15 gün civarı kaldı.Sizce bu süreyi nasıl geçirmeliyim.7yi tekrar mı etmeliyim yoksa 8.sınıf konularınamı başlamalıyım. Bana göre bir program yaparsanız sevinirim.

  Cevapla
  • 09/09/2014 13:48

   Yusuf merhaba, 7. sınıfı tekrar etmek şu anda vakit kaybından başka bir şey değil. Sana tavsiyem blog’dan TEOG programlarını bulup her dersinin bir konusunu halletmen böylece her durumda bir konu avantajlı gitmiş olursun. Başarılar!

   Cevapla
 • 18/09/2014 20:39
  muhammed

  merhaba ben 7. siniftan 8’e gectim ve matematik fen ve inkilap derslerin1.teog konularini calistim ve cok iyi anladim ama ingilizceye nasil calisacagima bilemiyorum su anda ungilizceden yanlizca unitelerin temel bilgi ve kelimelerini ogrendim bana ingilizceye nasil calisabilecegimi soyleyebilirmisiniz ??

  Cevapla
  • 22/09/2014 13:25

   Muhammed merhaba. İngilizce sınavı ingilizce bilmekten ziyade müfredatı bilmek üzerine kurulu. Haliyle kelime çalışarak doğru bir şey yapmışsın. 8.sınıf boyunca bütün ünitelerin kelimelerini çalışmayı ihmal etme. Ayrıca, illa “İngilizcem de gelişsin” diyorsan tense’lere ve grammer’e biraz ağırlık vermeni tavsiye ederim.

   Cevapla
 • 29/10/2014 14:03
  sevgi

  merhaba ben de 8. sınıfım fakat biraz kafam karışık. benim hedefim 480 ve üzeri almak bunun için çok çalışmam gerektiğini bilyorum fakat ödevler dershane derken günde en fazla 250 soru çözebiliyorum. sizin sitenizi de çok beğendim.bir günü nasıl değerlendirmeliyim. günde kaç soru çözersem hedefime ulaşabilirim bunları bana açıklar mısınız?

  Cevapla
 • 15/05/2016 20:19
  münevver

  çok iyi olmuş ,çoook teşekkür ederim.

  Cevapla
 • 06/06/2016 19:31

  Gerçekten çok güzel tavsiyeler

  Cevapla
 • 10/06/2016 13:03
  buğlem

  hocam çok etkili bir site çok teşekkür ederim bir ayda teog konularını bitirmek güzel 2. ay programınıda eklermisiniz.

  Cevapla
 • 28/06/2016 17:56
  Emre

  çok teşekkürler

  Cevapla
 • 11/07/2016 19:26
  rabia

  çok güzel bir çalışma olmuş.Çok teşekkürler.:)

  Cevapla
 • 10/09/2016 14:38
  songülll

  Gerçekten çok yardım etti…. Teşekkürler.. 👌👌👌✌✌✌✌✌👍👍

  Cevapla
 • 13/07/2017 23:11
  HASIBE

  Çok güzel bunları uyguyalacağım Teşekkürler

  Cevapla
 • 28/07/2017 22:29
  Lara Volkan

  Hazırlanmaya çalışıyorum teşekkürelr.Aynı zamanda çok heyecanlıyım.Efkardan çalışacağımı sanmıyorum.

  Cevapla
 • 31/07/2017 19:33
  Merve

  Gerçekten çok iyi bir program.Cok Teşekkürler♥

  Cevapla
 • 20/08/2017 23:05
  yasin

  daha denemedim ama güzel bir program a benziyor umarım başarılı olabilirim

  Cevapla