TEOG Yaz Tatili Çalışma Programı

Öncelikle herkese merhabalar. 7. sınıf bitti ve ha bugün, ha yarın derken belki de hala çalışmaya başlamadınız. Peki çok mu geç kaldınız ? Cevabım; “Kesinlikle hayır”. Üniversiteye hazırlananlara, 15 temmuz’da başlayan çalışma programını çoktan sundum. Şimdi de sıra sizlerin 20 Temmuz‘da başlayacağı programda. Yanlız, hepinizden ricam bu programa geçmeden önce yakın zamanda yayınlanmış olan TEOG hakkındaki yazıyı okumanız. Unutmayın karşınızdaki rakibi yeterince tanırsanız onu alt edebilirsiniz. Size asla hiç bir şeyi garanti edemem ancak, bu programa harfi harfine uyabilirseniz ve bu süreçte her takıldığınız yerde inekle.com‘da büyük bir destek verme isteğiyle sizi bekleyen abi ve ablalarınızdan yardım alırsanız, etrafınızdaki herkesi şaşırtacak sonuçlara ulaşabilirsiniz.
20 Temmuz – 30 Ağustos 
1- Bu aralıkta sadece bolca okuma yapmanızı istiyorum. Yani, Türkçe için önereceğim aşağıdaki kitaplardan biri veya sizlerin elinde bulunan kitaplardan birini bitirmelisiniz.
Benim kitap önerilerim:
Halide Edip Adıvar – Sinekli Bakkal
Cengiz Aytmatov – Beyaz Gemi
Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf
Vansconcelos – Şeker Portakalı
2- Bu kitaplardan birini okumanın dışında, günde 10 atasözü ve 10 deyimi anlamlarıyla beraber yazıp, deyimleri birer cümle içinde kullanmanızı istiyorum. Bunun için, kitapçılarda satılan Atasözleri ve Deyimler kartlarını alabilirsiniz veya elinizdeki bir sözlüğü de kullanabilirsiniz.
3- Bir de her gün İnklap Tarihi dersinin ilk TEOG konuları olan bir kahraman doğuyor, milli uyanış ve yurdumuzun işgaline tepkiler konularını durmadan okumanızı istiyorum.
1 Ağustos – 1 Eylül (4 hafta kabul ederek)
Aşağıda 5 günlük bir program veriyorum.  Her hafta bu 5 günlük programı uygulayıp, iki gün dinlenip, bir sonraki hafta aynı programı 5 gün daha uygulayarak bir ayı tamamlayacağız.
1. gün
Türkçe I Fiilimsiler konu çalışması + 20 soru
Matematik I Dönüşüm Geometrisi konu çalışması +20
İnklap tarihi I Bir kahraman doğuyor konu çalışması + 20 soru
2. gün
Türkçe I Sözcükte anlam 20 soru
Matematik I Fraktallar konu çalışması +10 soru
Fen bilgisi I Kalıtım ve Genetik konu çalışması + 30 soru
3. gün 
Türkçe I Cümlede anlam ve öğeler 20 soru
Matematik I Olasılık ve tablolar-grafikler konu çalışması + 20 soru
İnklap tarihi I Milli uyanış konu çalışması + 20 soru
4. gün 
Matematik I Üslü sayılar 20 soru
Fen bilgisi I Kuvvet ve hareket 20 soru
İnklap tarihi I Yurdumuzun işgaline tepkiler konu çalışması + 20 soru
5. gün 
Türkçe I Fiilimsiler konu çalışması + 20 soru
Matematik I Köklü sayılar konu çalışması
Fen bilgisi I Kalıtım ve genetik konu çalışması
NOTLAR
Öncelikle, programda bahsedilen fen bilgisinde kuvvet ve hareket konusunun tamamı değil ilk TEOG’da karşınıza çıkacak olan sadece ilk bölümü. İkincisi, kalıtım ve genetik diye yazdığım konu içerisinde DNA, kalıtsal hastalıklar, modifikasyon adaptasyon vs gibi konuları da barındırır.
Türkçe için ben eklemedim ama isterseniz paragraf yorumu soruları da çözebilirsiniz, faydası olur. Fiilimsiler konusunu nasıl çalışmanız gerektiğini anlatacağım bir yazıyı yakında yayımlayacağız.
5 günlük programa ben İngilizce ve din kültürü derslerini eklemedim. Siz isterseniz program sonlarına ekleyebilirsiniz. Ancak, şunu belirteyim din kültürü konusunu sınava bir hafta kala bile çalışabilirsiniz.
Matematik konularına çok uzak olduğunuzu biliyorum. Fraktallar konusu mesela başlı başına aklınızı karıştıracak ancak, boşuna kendinizi germeyin. İki sene önce biz de ilk gördüğümüzde şaşırmıştık ama öğrenmek yarım saat bile almıyor.
İnklap tarihinde asla kitaplardaki bilgilerle yetinmeyin mutlaka şu anda bu yazıyı okumanıza yarayan bilgisayarınızı bu konuda kullanın. Girin internete ve araştırın. Mesela, ilk konu olan bir kahraman doğuyoru tam öğrenmek ve soru kaçırmamak için Google’a “Mustafa Kemal neden büyük bir liderdir?” yazın ve rakiplerinizden bir adım öne geçin.
Son olarak sizlerden isteğim programı kendinize göre değiştirebilirsiniz ama ana hatlarıyla oynamayın. Yani, 20 soru demişsem tabii ki o gün yetiştiremeyebilirsiniz veya fazla soru yapabilirsiniz ama tatil dediğim günlerde ders çalışmayın çünkü o tatilin de bir amacı var. Unutmayın okul açılacak, tempo artacak ve iki kez sınava hazırlanacaksınız. Bütün enerjiniz bugünden bitmesin. O iki gün tatil, bataryanızın tekrar şarj olması içindir.
Kolay gelsin.
Emre Solmaz – inekle.com Eğitim Danışmanı

25 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir