Ne Kadar Çok Soru Çeşidi, O Kadar Az Hata

TEOG sınavına 20-25 günlük bir süre var ve yine sınav ile ilgili doğru yanlış birçok bilgi havalarda uçuşuyor.
Öncelikle, TEOG 8. sınıflarda yapılan iki adet sınavın adıdır. Biri Kasım ayında yapılacak, diğeri ise Nisan ayında. Bu iki sınavın notuna orta öğretim başarı puanları eklenecek ve bir yerleştirme puanı ortaya çıkacak. O puanla da yaz aylarında tercih yapacaksınız. Önümüzdeki TEOG sınavında 6 dersten sınava girilecek; türkçe, matematik, fen, inkılap, din ve ingilizce. Hepsinden 20’şer soru sorulacak ve her ders için 40 dakikalık süre verilecek. Süre soru başına yaklaşık 2 dakika olduğu için genellikle zamansal bir sıkıntı yaşanmıyor.
Başlangıç olarak şunu söylemekte fayda var ki; matematik dersinin 1. TEOG konularında MEB değişikliğe gitti. Bu değişiklikleri mutlaka meb.gov.tr adresinden kontrol edin. 
Sınavın zorluk derecesi üzerine birçok söylenti ortalarda geziyor. Kimileri çok zor olacak diyor, kimileri geçen senelerle benzer olacak diyor. Ben her sene artan öğrenci kalitesini gördükçe o yılki sınavın zor olacağını iddia edenlerden oluyorum ama her sene yanılıyorum. Geçen sene, “Bir önceki seneden zor olmak zorunda, öğrenci kalitesi bu yıl çok yükseldi” dedim ancak öyle olmadı ve benzer bir sınav yaptılar. Aynısını bu sene de düşünüyorum ama ne ben ne de bir başkası asla tahminden öteye geçemez. Bu yüzden TEOG magazinine kulak asmayın. 
Son bir aylık periyot bir nevi maratonda son turdur. Her şeyi bir ayda yapmak zordur fakat fark yaratmak mümkündür.Deneme sınavlarında 450 puan bandında gezen bir öğrenci çok sağlam bir çalışmayla bunu 480 bandına getirebilirken, tersini yapan ise aşağılara düşebilir. Bu yüzden son dönemlerde yorgunluk bıkkınlıkla çalışmayı bırakanlar hayatlarının hatasını yaparlar. Sirkelenin ve amacınıza daha sıkı sarılın.
Derslere detay detay nasıl çalışmanız gerektiğini ayrı ayrı yazılar halinde yazacağım ama genel olarak şunu söyleyebilirim ki sağlam hazırlanan bir öğrencinin ya konuları bugünlerde bitirmiş olması gereklidir ya da bir hafta içinde konu eksiğini kapatması gerekir. Ardından günde 150-250 soru arası bir sayıya ulaşmalıdır. Çünkü, ne kadar çok soru görürseniz hata yapma oranınız o kadar azalır. 
Takıldığınız sorularda, anlamadığınız konularda inekle.com‘daki üniversitelilerden birebir yardım alabileceğinizi unutmayın. Bu sayede fazla zaman kaybetmeden ve eksik bırakmadan sağlam bir şekilde ilerleyebilirsiniz.
Arkadaşlarınızla TEOG muhabbetlerinin limitleyin. Korku hikayelerinin hiçbir faydası olmaz, aksine sınava karşı soğukluk geliştirmenize sebep olur.
Hepinize şimdiden başarılar dilerim. Kolay gelsin.

Emre Solmaz – inekle Eğitim Danışmanı

blog-banner

4 thoughts on “Ne Kadar Çok Soru Çeşidi, O Kadar Az Hata”
  1. merhaba ben selin ben sınavlarda çook heycanlı oluyorum 1 hata kaldı ve ben ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen ben çook hırslandım ve başarmak istiyorum ama istemek başarmanın yarısıdır derler çook çalışıyorum ama konu eksiğim var anlamadığım konular var

Leave a Comment