Turlama Tekniği

Milyonlarca öğrencinin girdiği bir sınavda öne çıkmak için farklı bir şeyler yapman gerekir. Zaman yönetimi bu farkı yaratmak için çok önemli bir beceridir. Bu yazıda özellikle deneme çözerken sana ciddi derecede zaman kazandıracak bir yöntemden, Turlama Tekniği’nden bahsedeceğim. Turlama Tekniğini daha önce mutlaka duymuşsundur. Temel mantığı yapamadığın soruyu boş bırakmaya daha sonra da boş bıraktığın soruya dönmeye dayanır. Bugün size anlatacağım Turlama Tekniği ise bildiğinizin biraz daha ileri seviyesi. Bu tekniği kullanırken üç tane şekle ihtiyacımız var. Ben bu şekilleri üçgen, dörtgen ve daire olarak belirledim. Peki bu şekillerle Turlama Tekniğinin alakası ne?

Şimdi bir denemedesin ve karşına bilmediğin bir soru çıktı. Bu soruyu boş bırakmaya ve deneme bitince tekrar bakmaya karar veriyorsun. Yani aslında Turlama Tekniğini kullanıyorsun. İşte tam bu anda boş bırakacağın sorunun üstüne sana bahsettiğim üçgen, dörtgen veya daire şekillerinden birini çizeceksin. Peki bu şekillerin anlamı ne? Boş bırakacağın soru normalde çok iyi bildiğin bir konudansa, ufak bir hata yüzünden yapamadığını düşünüyorsan o soruya üçgen işaretini koyacaksın. Eğer soru hakkında bir fikrin varsa ama çözmek için üzerine biraz düşünmen gerekiyorsa sorunun üzerine dörtgen işaretini koyacaksın. Eğerki soru hakkında hiçbir bilgin ve fikrin yoksa o zaman da daire işaretini koyacaksın. Bu şekilde boş bıraktığın soruları kendi içinde üç alt gruba ayırmış olacaksın. Birinci grup, tekrar bakınca yapabilme ihtimalin yüksek olan soruları; ikinci grup, üzerinde vakit harcayınca yapabilme ihtimalin olan soruları; üçüncü grup ise yapabilme ihtimalinin çok düşük olduğu soruları içerecek.

Denemeyi çözdük, boş olan sorulara üçgen, dörtgen ve daire koyduk. Peki ya sonra? Denemedeki bütün sorulara baktıktan sonra artık boş sorularla uğraşmaya başlayabiliriz. Dikkat etmen gereken en önemli şey önce üçgen işareti koyduğun soruları çözmeye çalışmak, sonra dörtgen en son da ise daire. Böylelikle doğru yapabilme ihtimalin olan hiçbir soruyu zaman yüzünden harcamış olmayacağız. ‘Hocam kolayları çözmek yerine, zor soruları çözmeye çalışsak. Zor sorular daha çok puan getiriyor nasıl olsa.’ dediğini duyar gibiyim. Ama Zor Soru Kolay Sorudan Daha mı Çok Puan Getirir? yazısında da yazdığımız gibi zor soru ile kolay soru eşit puana sahiptir. Yani önemli olan zor soruları çözmek değil çözebildiğin kadar çok soru çözmektir. Yazıda bahsettiğim tekniği düzenli bir şekilde kullandığınızda bir denemeyi 10- 20 dakika daha erken bitirmene yardımcı olacaktır.

H. Ali
Eğitim Danışmanı / Psikolojik Danışman

One thought on “Turlama Tekniği”
Leave a Comment